Šta su bile vesti u Jugoslaviji 4. februara 1938. godine? 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

U „jednoj epizodi iz istorije“ Pravda u tekstu „Kako žene upravljaju zemljom“ piše o bivšim velikim vladarkama Britanije i Francuske, ali i jednoj tada tek 12-ogodišnjoj potencijalnoj naslednici engleskog trona.

„U Engleskoj se jedna mala devojčica vaspitava za vladara. Zbog njenog virtuelnog prava na presto dobila je ime Elizabeta. Ali danas još nije sigurno da će ona da nasledi svog oca. Jer ako kralj Đorđe dobije sina, ovaj će imati prvenstveno pravo nasledstva. Mnogi Englezi to ne žele, pa je danas mala Elizabeta sigurnija za svoje nasledstvo nego njena velika imenjakinja“, počinje tekst u izdanju Pravde od 4. februara 1938. o kraljici Engleske koja bi uskoro trebalo da napuni 92 godine.

Šta su bile vesti u Jugoslaviji 4. februara 1938. godine? 2

Nekoliko prvih strana Pravde tog dana posvećeno je sve većim političkim tenzijama u svetu. Glavni naslov 4. februara bio je „Zapadne sile savetuju se o merama za sprečavanje nove masivne strane intervencije u Španiji“, a povodom bombardovanja gradova u kojima je poginulo mnogo dece, žena, staraca. Drugi naslov tog dana iako sa znakom pitanja govori o sve većoj opasnosti od izbijanja rusko-japanskog rata.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Za razliku od Pravde, Vreme mnogo manje prostora na naslovnoj strani posvećuje opasnostima od mogućeg rata. Jedan od glavnih naslova je o ruskoj ekspediciji koja se našla u opasnosti zarobljena na jednoj santi leda. U tekstu „Dva ledolomca krenula u pomoć polarnim istraživačima“ navodi se kako je vođa ekspedicije poslao poruku Moskvi da su „podigli šatore na santi leda dugoj 50, širokoj 30 metara“.

„Imamo rezervne hrane za tri meseca. Rezultate naših istraživanja i aparate spasli smo“, navodi se u poruci šefa ruske polarne ekspedicije.

Kao i uvek Vreme prati svaki pokret jugoslovenske kraljevske porodice, te je i vest da je NJ. V. Kraljica Marija otišla kod engleskog kralja i kraljice našla mesto na naslovnoj strani. Vreme piše i o italijanskom parobrodu koji je potonuo kod Korčule, ali i donosi vest o tome da je u dučeovoj Italiji u tom trenutku mobilisano 225.000 „crnih košulja“.

Šta su bile vesti u Jugoslaviji 4. februara 1938. godine? 3

Ovaj list u izdanju od 4. februara objavljuje i spisak dobitnika njihove nagradne igre u kojoj je glavna nagrada bio automobil ford-ajfel vredan 35.000 dinara. Među nagradama bila su i dva zlatna sata, štednjak, radio aparat, moderna tabakera, prvoklasna harmonika, odlična gitara, ali i kišobrani, mantili, pudrijere.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari