Šta su bile vesti u Jugoslaviji pre 80 godina? 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Boravak i odlazak ministra unutrašnjih poslova Austrije iz Berlina glavna je vest u Vremenu 19. februara 1938. godine.

U tekstu sa naslovom „G. Sajs-Inkvart otputovao iz Berlina kao čovek koji ima puno poverenje g. Hitlera“, Vreme piše o tome da je pao dogovor – da će ceo politički život u Austriji ubuduće biti u znaku Nemačke. Do te vesti, na naslovnoj strani, je i druga vest iz Austrije o „Bekstvu jevrejskog kapitala iz Beča“.

Šta su bile vesti u Jugoslaviji pre 80 godina? 2„Najviše su zastrašeni u Beču Jevreji koji su već naneli austrijskoj državi dosta veliku štetu time što su umesto da doprinose konsolidaciji austriskih finansija počeli da izvlače svoj kapital iz zemlje i da stvaraju panično raspoloženje na berzi čiji kursevi nimalo ne odgovaraju pravom stanju stvari, pošto ugovor sa Nemačkom garantuje austrisku nezavisnost umesto da je kompromituje“, ističe se u tekstu dopisnika Vremena.

Ovaj list piše tog dana i o Sovjetima koji grade utvrđenja na granici sa Rumunijom, o italijansko-engleskim pregovorima, ali i na celoj petoj strani prenosi detaljno budžetsku raspravu iz Narodne skupštine. Na „šarenoj“ devetoj strani veliki prostor posvećen je vesti iz Smedereva, gde je nastavnica lepog pisanja i ručnog rada štapom isprebijala ceo razred u tamošnjoj realnoj gimnaziji.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

„Energični demarš Francuske u Berlinu“, glavni je naslov Pravde za 19. februar, već na sledećoj strani ovaj list prenosi stavove engleske javnosti da događaji u Austriji mogu imati presudan značaj za sudbinu Evrope.

Šta su bile vesti u Jugoslaviji pre 80 godina? 3Sa kratkim podnaslovom „Novi izvori bogaćenja“ i velikim naslovom „Henri Ford, magnat automobilske industrije, posvetio je sada svoje napore kulturi jedne vrste pasulja“ Pravda piše kako se „rodila nova ideja u laboratorijama Fordovih fabrika u Detroitu“ i kako je to ne avion, već jedna vrsta pasulja – soja, koju bi on iskoristio za svoje fabrike.

„Ford je objavio da bi mogao stvoriti revoluciju u poljoprivredi, kao što ju je stvorio u industriji. Radovi na zemlji bi se mogli po njemu skratiti na 56 dana rada u godini. Tako bi radnici mogli biti deo godine na polju, a deo godine u fabrici“, piše Pravda u svom subotnjem izdanju.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari