Na naslovnim stranama listova Vreme i Pravda 11. januara 1938. godine piše se o širenju italijanske ratne mornarice i kako to utiče na međunarodnu politiku.
List Pravda 11. januara 1938. godine donosi tekst o francuskoj Vladi koja će specijalnom uredbom regulisati pitanje štrajkova. Po toj uredbi odlučeno je da će radnici tajnim glasanjem odlučivati da li će štrajkovati u preduzećima ili ne.
Tu je i tekst kako će Ruzvelt podneti kongresu predlog za ostvarenje džinovskog naoružanja SAD.
Na sportskoj rubirici prenosi se anallitički tekst o stanju našeg fudbala, gde se novinar pita šta nedostaje našem fudbalskom timu. Ističe se “nedostatak oduševljenja reprezentativaca koji igraju u timu.”
Na ženskim stranama se prenosi tekst o ulozi vitamina u negovanju lepote.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Tadašnje Vreme piše o novim Kine merama protiv rata sa Japanom, ali i planu za izvođenje državnog udara u Parizu. Tu je i vest da će Amerika graditi najveće ratne brodove na svetu.
Reporter prenosi i da je ceo Bitolj u mraku jer opština nije isplatila ulično osvetljenje, kao i da su u Mostaru zatvorene škole jer je onemogućen rad u rudniku uglja pa nema grejanja, a da po kancelarijama rade u kaputima.
Tu je i veliki tekst oko toga da Beograd treba da dobije dva velika stadiona u vrednosti od oko 50 miliona dinara. Piše se da će stadioni moći da prime oko 100.000 gledalaca. Tadašnji šef odseka za izgradnju i pošumljavanje Beograda izjavio je da stadioni treba da budu izgrađeni u Donjem gradu, na Dorćolu.
Vreme piše i o određenom doktoru koji je na sred Pančevačke pijace izvadio 400 zuba posetiocima.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerziteske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.