Dnevni list Pravda se 6. marta 1938. godine na naslovnoj strani bavi početkom englesko-italijanskih pregovora.
– Tvrdi se da je Engleska spremna, da kao kompenzaciju za popuštanje Italije u pogledu stanja stvari u Španiji prizna italijansko carstvo u Abisiniji – piše Pravda na naslovnoj strani toga dana. Do te vesti najviše pažnje ovaj list posvećuje situaciji na japansko-kineskom frontu, gde, kako prenose, „borbe traju već osam nedelja bez ikakvog pozitivnog rezultata po Japan“.
Uz fotografije „Škode“, „Sudbekera“ i „savršenog dela moderne tehnike Hadsona“ Pravda opširno izveštava o otvaranju Prvog međunarodnog salona automobila u Beogradu, na kom je prikazano više od 300 automobila, kako ističu, najpoznatijih svetskih marki.
Na umetničkoj hronici ovaj list najavljuje izložbu u Beogradu na kojoj će biti predstavljena tri Ticijanova dela – Lepotica, Plemić sa plavim očima i Pavle Treći.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Vreme je 6. marta iste godine najviše pažnje na naslovnoj strani posvetilo hapšenju oficira koji su prethodnog dana planirali ubistvo Staljina.
– Sva tri oficira blindiranim automobilom odvedeni su u zatvor Lubjanka. Oni su optuženi da su spremali pobunu među vojnicima koji čuvaju Kremlj, i da su ih potsticali na ubistvo Staljina koje je imalo da se izvrši večeras u njegovom stanu u Kremlju – piše Vreme.
Na trećoj strani dopisnik iz Rima šalje vest sa naslovom „Staljin je fašista“, citirajući Musolinija.
– Ruski narod je toliko propao, tako je strmoglavce pao do najprimitivnije bestijalnosti da je možda uzaludno pitati šta on o tome misli, isto kao i šefove, podšefove, vodeće sada pojedince partije šta oni sada o tome misle? A šta će morati da misle savršeni i svesni proleteri velikih zapadnih demokratija pred ovom aktuelnom stvarnošću boljševičke civilizacije koja proždire samu sebe. Postoji li još neki neizlečivi ludak koji bi se usudio da tvrdi da svetlost dolazi sa Istoka“, piše Musolini, a prenosi Vreme u nedeljnom izdanju za 6. mart 1938. godine.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
- Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.