Podvarijante omikron soja BA.4 i BA.5, koje su odgovorne za poslednje povećanje broja zaraženih širom sveta, stigle su u Srbiju pre par nedelja, i po procenama pojedinih istraživača već sada čine više od polovine zaraženih.
Da su u Srbiji prisutne nove podvarijante omikrona nije objavila nijedna od zvaničnih institucija već je to učinio istraživač Igor Smolić sa Instituta za fiziku, koji duže vreme prati različite aspkete pandemije.
Na osnovu uvida u GISAID bazu, koja sadrži informacije o sekvenciranju virusa u preko 190 zemalja. Smolić je napisao da su podvarijante omikron soja „BA.2.12.1, BA.4 i BA.5 (specifičnije BA.5.1 – koji je napravio novi talas u Portugaliji)“ registrovane u Srbiji među uzorcima koji su uzeti u periodu od 1. maja.
Oslanjajući se na iskustva drugih država u kojima su ove varijante ranije registrovane, te uzimajući u obzir brzinu kojom se šire, on je naveo i da veruje da u ovom trenutku prethodno pomenute podvrste čine preko polovine svih obolelih u Srbiji.
Ono što jeste primetno poslednjih nedelju dana jeste brzi porast broja zaraženih koji se može objasniti širenjem podvarijanti BA.4 i BA.5 koje su zaraznije.
BA.4 i BA.5 su prenosivije ali da li su i opasnije?
Ono što se za sada vidi jeste da se nove podvrste omikrona lakše prenose od prvih podvarijanti. Razlog može biti i činjenica da BA.5 i BA.4 lakše zaobilaze postojeći imunitet bilo da je on stvoren vakcinacijom bilo preležanom infekcijom.
Magazin Tajm prenosi rezultate studija koje su pokazale da antitela nastala usled infekcije ranijim podvrstama omikron soja pružaju slabiju zaštitu od infekcije BA.4 i BA.5 varijantama. To ujedno objašnjava i zašto u ovom talasu obolevaju čak i osobe koje su bile zaražene pre par meseci u vreme prethodnog velikog talasa koji je nastupio nakon dolaska omokrona.
Pored toga nove varijante zaobilaze i vakcinalni imunitet.
U pogledu toga koliko ozbiljnu bolest izazivaju za sada nema konačnih odgovora, a iskustva zemalja su različita. U Južnoj Africi, gde su ove dve podvarijante pre nego u Evropi postale dominantne, bio je veliki broj zaraženih, dok je broj hospitalizovanih bio isti kao i tokom prethodnog omikron talasa. Broj preminulih bio je malo manji pri tome.
Na drugoj strani u Portugalu, gde je 90 odsto vakcinisanih, ove podvarijante dovele su i do porasta broja hospitalizovanih a i preminulih. Ipak, broj osoba u bolnicima kao i broj umrlih bio je sličan statistici iz perioda prethodnog omikron talasa. Pojedini zdravstveni stručnjaci iz Portugala upozoravaju međutim na višak smrtnosti koji je primećen poslednjih nedelja u zemlji (veći broj preminulih nego što bi se očekivalo u ovom periodu godine) te ističu da to može biti posledica BA.4 i BA.5 podvarijanti.
Ono što ostaje kao pitanje jeste kako nove podvarijante mogu biti opasnije u Portugalu nego u Južnoj Africi.
Razlog može biti taj što je stanovništvo u Južnoj Africi dosta mlađe, pa samim tim ređe teško oboleva. Takođe veliki deo populacije već je bio izložen infekciji tako da oni koji su se uz to još i vakcinisali, a mahom se radi o starijim osobama, imaju hibridni imunitet koji najbolje štiti od navih podvarijanti.
Koji su simptomi?
Stučnjaci navode da je prošlo malo vremena da bi se sa sigurnošću moglo reći da li podvarijante BA.4 i BA.5 izazivaju neke posebne drugačije simptome u odnosu na prethodne podvarijante ovog soja.
Za sada ništa neočekivano se nije pokazalo a BA.4 i BA.5 podvarijante omikron soja kao i njihovi prethodnici se zadržavaju više u gornjem respiratornom traktu pa su najčešći simptomi curenje, ili zapušenost nosa, bol u grlu, umor, bol u zglobovima, kašalj tako da sve izgleda kao obična prehlada.
Ranija istraživanja pokazala su da zaražavanje omikronom znatno ređe dovodi do gubitka čula mirisa, što je bio čest simptom kod ranijih sojeva, kao i da bolest kraće traje. Ovo drugo saznanje dovelo je do toga da je u mnogim zemljama, uključujući i našu značajno smanjen a negde i ukinut period samoizolacije obolelog.
Šta kažu stručnjaci?
Gostujući u emisiji „Uranak“ epidemiolog Zoran Radovanović rekao je da uskoro očekuje četvorocifren broj obolelih.
– Virus je tu i ostaće sa nama ali svešće se na nivo epidemijskog javljanja. To znači da će stalno biti sa nama ali će se javljati u talasima. Do sada smo imali šest takvih talasa, a ono što nam predstoji u julu ne bih krstio kao sedmi talas. Negde 4. ili 5. jula imaćemo sigurno četvorocifreni broj obolelih. Na to ukazuju prognoze. Biće četvorocifreni broj novootkrivenih slučajeva, ali znamo da će novozaraženih biti mnogo više. To će biti mnogo manje nego prošlog septembra kada smo imali 8.000, obolelih ali nesumnjivo dolazi do povećanja. Kako će se kretati situacija zavisi od našeg ponašanja. Krizni postoji ili ne postoji, vlada je u tehničkom mandatu. Krizni štab je u nezavidnoj situaciji jer im narod ne veruje mnogo. Nemaju ni hrabrosti ni snage da predlože energičnije mere koje bi u javnosti sigurno bile prihvaćene s otprorom – rekao je Radovanović.
U većem delu Evrope broj obolelih u poslednjoj nedelji je povećan za preko 50 odsto u odnosu na nedelju dana ranije. U Srbiji to povećanje iznosi 70 odsto. Jedna od retkih država koja beleži pad broja zaraženih je Portugal u kome je očigledno prošao pik ovog talasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.