Šta u Dečijem kulturnom centru Niš zameraju gradskoj vlasti: Sindikat i zaposleni protestuju ceo mesec 1Protest radnika DKC: Foto Youtube/ Portal Niške vesti

Sindikat „Nezavisnost“ i zaposleni u Dečijem kulturnom centru Niš (DKCN) zahtevali su da Grad „hitno“ ukine odluku o njihovom spajanju sa dečijim odmaralištem „Divljana“, koje je u gubicima, kao i o ukidanju njihove „šifre“ za bavljenje kulturnom delatnošću.

Oni su u saopštenju upozorili nadležne u Gradu da će u protivnom „biti primorani da pravdu potraže u nadležnim institucijama na najvišem nivou“, ne precizorajući pred kojim.

Sindikalci i zaposleni su pritom negirali izjave najviših gradskih zvaničnika da je raniji prelazak DKCN u sektor kulture izvršen na „volšeban način“, da su između ostalog i zbog toga primali nezakonito uvećane zarade i da su korisnici uplaćivali naknadu za njihove usluge mimo računa.

„Na osnovu pogrešnog tumačenja zakona, kao i paušalih izjava i optužbi upućenih radnicima DKCN, dokumentovano demantujemo sve ovakve navode čelnika Grada Niša, i zahtevamo da klevetanje i diskriminacija kolektiva DKCN momentalno prestane“, navedeno je u saopštenju koje je potpisao „Sindikat ’Nezavisnost‘ Dečijeg kulturnog centra Niš i zaposleni u Dečijem kulturnom centru Niš“.

Šta u Dečijem kulturnom centru Niš zameraju gradskoj vlasti: Sindikat i zaposleni protestuju ceo mesec 2
Foto: sajt Grada Niša

U njemu je precizirano da je kompletna procedura za prelazak DKCN u sektor kulture pokrenuta i sprovedena upravo u mandatu vlasti SNS-a 2018. godine, od strane Sekretarijata za obrazovanje i uz podršku Sekretarijata za kulturu, a na inicijativu tadašnjeg Dečijeg centra Niš.

Sekretarijat za obrazovanje je tada „preduzeo sve mere iz svoje nadležnosti za donošenje konačne odluke“, o čemu svedoče dokumenti tog Sekretarijata, dodali su.

Sindikalci i zaposleni u DKCN su, takođe, kritikovali izjavu gradonačelnice Dragane Sotirovski i pojedinih odbornika vladajuće većine u Skupštini grada da će zajednička ustanova DKC i

„Divljane“ koja je u formiranju, a nazvana Dečiji kulturno obrazovno rekreativni centar Niš (DKORC Niš), funkcionisati po Zakonu o učeničkom i studentskom standardu, pošto „ne može da bude ustanova kulture, već pripada obrazovnom sistemu“.

„Takvi navodi nisu istiniti jer se Zakon o učeničkom i studentskom standardu ne može primeniti na ustanovu DKORC Niš pozivanjem na član 19. i član 2. tog Zakona, pošto njegov član 3. navodi ’učenik srednje škole (u daljem tekstu Učenik)‘, što jasno ukazuje da se taj Zakon odnosi na učenike srednjih škola i studente. Kako DKCN radi sa decom i mladima od tri do 18 godina, ovaj Zakon je na našu ustanovu neprimenljiv. Takođe, Uredbom o klasifikaciji delatnosti iz 2010. godine jasno je definisana šifra delatnosti Dečijih kulturnih centara (Niš, Beograd, Novi Sad), i ona je 90.04- rad umetničkih ustanova, linea dva- delatnost učeničkih i studentskih kulturnih centara“, precizirali su u saopštenju.

Oni su naglasili da su se od prelaska DKC- a u nadležnost Sekretarijata za kulturu, sa jasno klasifikovanom šifrom delatnosti, obračun i isplata zarada zaposlenih obavljali u skladu sa Uredbom o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama i Zaključkom Vlade Republike Srbije koja reguliše plate zaposlenih u ustanovama kulture.

„Jedino protivzakonito primanje zarada radnika DKC-a odnosi se na period do 2019. godine, do kada smo plate primali po Uredbi iz 2004. godine, što ukazuje da su naše zarade bile manje a ne veće“, navodi se u saopštenju i dodaje da nadležnima uz saopštenje dostavljaju i obračunske listiće svih stepena stručne spreme koji potvrđuju da su im zarade u tom periodu bile umanjene a ne uvećane.

Tvrdnje da su korisnici usluga DKCN uplaćivali naknade za njihove usluge mimo računa, odnosno na blagajni, kategorički su negirali, navodeći da o tome „svedoči dokumentacija dostupna u službi finansija“.

Dodali su da visinu naknada za članstvo u sekcijama u DKCN određuje Upravni odbor ustanove, koji imenuje Skupština grada.

Sindikalci i zaposleni u DKCN su podsetili da je on još od 1948. godine poslovao kao ustanova kulture, sa pretežnom delatnošću iz oblasti kulture.

Jedini period poslovanja koji je „vezan za šifre obrazovanja“ je od 1999. do 2009. godine, kada je odmarališe „Divljana“ bilo pripojeno DKCN, ali „i tada sa podšifrom iz kulture“

Radnici DKCN, inače, štrajkuju, organizuju prtestna okupljanja i potpisuju peticije od kraja oktobra, ali je Skupština grada 29. novembra donela odluku o imenovanju „odgovornog lica“ DKORC Niš, zajedničke ustanove DKCN i „Divljane“.

Jelena Kalajdžić bi, kao „odgovorno lice“ koje će obavljati poslove direktora do njegovog imenovanja, trebalo da radi na upisu DKORC Niš u registar APR-a i na donošenju „odgovarajućih akata“ za njegov rad, kako bi se „stvorili uslovi za sprovođenje“ skupštinske odluke o formiranju te zajedničke ustanove iz decembra prošle godine.

Deo zaposlenih u DKCN je u vreme imenovanja Kalajdžić protestvovao ispred sedišta Skupštine, ponavljajući da zahteva poništenje skupštinske odluke o formiranju zajedničke ustanove sa „Divljanom“, jer strahuju da bi ona mogla dovesti do gašenja DKCN i otpuštanja radnika.

Oni su, takođe, zahtevali da zadrže šifru delatnosti „90.04“, koja im omogućava da organizuju kulturne događaje, upozoravajući da u budućoj zajedničkoj ustanovi „ne postoji nijedna šifra koja ukazuje da će se ona baviti kulturom“, te da je „sistematizacija takva da su im potrebne licence za rad u takvoj ustanovi, a da se one zakonski ne mogu izdati“.

Gradonačelnica Dragana Sotirovski je nakon ove skupštinske sednice ponovila da će nova zajednička ustanova sigurno biti formirana, i to početkom naredne godine.

Šta u Dečijem kulturnom centru Niš zameraju gradskoj vlasti: Sindikat i zaposleni protestuju ceo mesec 3
Dragana Sotirovski: Foto V. Torović

„Mi, kao Grad i kao osnivač te dve ustanove, ostajemo pri prvobitnoj ideji da to treba da bude zajednička ustanova i da ona treba da funkciniše po Zakonu o učeničkom i studentskom standardu, odnosno da ne može da bude ustanova kulture, već ustanova koja će pripasti obrazovnom sistemu“, rekla je Sotirovski, ponavljajući da će u njoj raditi svi koji su sada zaposleni u DKCN i „Divljani“.

Ona je i ranije kazala da „niko od zaposlenih neće dobiti otkaz, niti će postati tehnološki višak, ali da svako ko radi sa decom zakonski mora da bude licenciran“.

„Niš zaslužuje novu modernu ustanovu koja će pomagati deci u vannastavnim aktivnostima, a Grad će subvencionisati Školu u prirodi u ‘Divljani‘, pa će roditelji izdvajati manje za rekreativnu nastavu“, rekla je.

Sotirovski je, takođe, ocenila da DKCN ni na koji način ne može da bude ustanova kulture jer „ne proizvodi kulturni sadržaj, već se u njoj direktno radi sa decom“.

„Natpis ‘Vratite deci kulturu‘ koji su nosili zaposleni u DKC, koji inače u radno vreme protestvuju, šetaju ili šta već rade, više je nego maliciozan. Oni kulturu deci nisu ni pružili- imaju samo jednu manifestaciju u toku godine, ‘Majsku pesmu‘. I dečija predškolska ustanova ‘Pčelica‘ ima manifestaciju ‘Zlatna pčelica’, pa nije ustanova kulture već obrazovanja“, rekla je ona.

Prema navodima zaposlenih u DKCN, račun Omladinsko rekreativnog centra „Divljana“, sa kojem ga Grad spaja, bio je u blokadi 1115 dana, dok oni ne posluju sa gubitkom.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari