Narodni poslanici opozicije su zajedno sa svojim kolegama iz pokrajinskog parlamenta i gradskim odbornicima iz Novog Sada organizovali blokadu zgrade suda i tužilaštva u ovom gradu, u znak protesta jer još nisu pronađeni ogovorni za nesreću na novosadskoj železničkoj stanici, kao i sa zahtevima da se privedeni aktivisti puste na slobodu.
Ovaj protest se razlikuje od dosadašnjih po tome što su pored organizacije, poslanici direktni akteri blokade.
Narodni poslanici prema Ustavu uživaju poslaničkiki imunitet, ali to ne znači da policija i tužilaštvo prema njima ne sme da primenjuje apsolutno nikakve radnje, kažu sagovornici Danasa.
Upravo iz ovog razloga je policija formirala kordon ispred suda, pa čak i primenila silu, pokušavši da štitovima potisne poslanike i odbornike od glavnog ulaza zgrade suda.
Slobodan Ružić: Imunitet štiti samo od krivičnog gonjenja
Advokat Slobodan Ružić za Danas objašnjava kako zaista funkcioniše poslanički imunitet.
„Poslanički imunitet štiti poslanika od vođenja krivičnog postupka i određivanja pritvora. Da bi mogao da se vodi postupak ili odredi pritvor poslanik mora da se pozve na imunitet, a da zatim Skupstina da saglasnost za vođenje postupka. To se ne primenjuje ako je poslanik osumnjičen da je izvršio krivično delo za koje propisana kazna zatvora preko pet godina“, kaže Ružić.
On pojašnjava da poslanički imunitet ne štiti poslanike od upotrebe sredstava prinude od strane policije nad njima.
„Prema zakonu, policija je ovlašćena da odluči da li je neophodna primena sile, s tim što ako upotrebi prekomernu silu, ili je primeni nezakonito, zbog toga se protiv odgovornih može podneti krivična prijava“, naglašava advokat.
Ružić je izneo i stav povodom same blokade suda koju su izveli opozicioni poslanici sa gradskim odbornicima.
„Ovo u Novom Sadu je sa jedne strane kršenje javnog reda i mira, a sa druge izražavanje građanskog protesta. Naravno da policija treba da se uzdržava od primene sile, ne samo prema poslanicima, već i prema običnim građanima“, kaže Slobodan Ružić.
On smatra da današnja reakcija policije, koja je nasilno pokušala da potisne poslanike, nije adekvatna.
„Mislim da reakcija policje nije opravdana, jer građani i narodni poslanici, imaju pravo na različite oblike protesta pa i na blokadu suda“, navodi Ružić.
Šabić: Čak je i ovakvoj vlasti jasno da privođenje poslanika besmisleno
Advokat Rodoljub Šabić, kao i Božović, objašnjava da poslanički imunitet štiti poslanike od krivičnog gonjenja osim u slučajevima ako je poslanik zatečen u izvršenju krivičnog dela za koje je zaprećena kazna zatvora viša od pet godina.
„Ipak smatram da je čak i našoj vlasti, sklonoj besmisleno teškim kvalifikacijama jasno, da bi bar u ovom slučaju kvalifikovanje ponašanja poslanika kao na primer napad na ustavni poredak bilo krajnje neprihvatljivo“, kaže Šabić.
On smatra da će vlast naći opravdanje za korišćenje sile prema poslanicima.
„To što se događalo pred zgradom tužilaštva u Novom Sadu je zaista mučno. Vlast će svoje postupanje pravdati “objašnjenjem” da ničim nije vređala poslanički imunitet, da nije primenjivala brutalnu silu, već samo nastojala da obezbedi uslove za normalno funkcionisanje institucije. To, na prvi pogled za neke logično objašnjenje, pada u vodu pred činjenicama jer su okupljeni poslanici upravo želeli da manifestuju nezadovoljstvo velikog broja građana zbog nefunkcionisanja institucija“, navodi Šabić.
On dodaje da je nezadovoljstvo građana i opozicionih poslanika razumljivo jer sem teatralnih saopštenja o saslušavanju izuzetno velikog broja ljudi, tužilaštvo ni posle dve sedmice nije iznelo ni jednu jedinu činjenicu koja bi ukazivala da je konkretizacija odgovornih lica bar malo bliža. A sve, kaže Šabić, uprkos činjenici da su izjave nekih neposrednih aktera i dokumenti koji su kasnije dosleli u javnost to činili realnim.
On se osvrnuo i na brojna kršenja zakona samog suda i tužilaštva kada je nesreća u Novom Sadu i pritvaranje aktivista u pitanju. Napominje da je otvoreno pitanje ko je i zašto lansirao to da nadstrešnica uopšte nije rekonstrisana što se kasnije ispostavilo kao očita neistina i pita se da li to bio pokušaj usmeravanja istrage u pogrešnom pravcu.
„Ne manje važno pitanje je i kako je i zašto moguće da sud krši izričite odredbe ZKP i ne rešava u zakonom predviđenom roku žalbe ljudi pritvorenih tokom prethodnog protesta. Kakvu poruku svesnim ignorisanjem zakona šalje sud? Bez odgovora na ta i neka druga pitanja ovakve akcije policije su sasvim kontaproduktivne i samo izazivaju dodatno ogorčenje građana“, naglašava Šabić.
Pored narodnih poslanika i poslanici Skupštine Autonomne pokrajine Vojvodine takođe uživaju poslanički imunitet na osnovu Ustava i Statuta AP Vojvodine.
Oni koji ne uživaju nikakvu zaštitu su gradski odbornici. Oni su krivično odgovorni kao i svi ostali građani Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.