Termoelektrane „Kostolac B“ tokom maja stabilne su na elektroenergetskom sistemu, dok se nastavljaju poslovi na garancijskim proverama i podešavanjima na bloku B1 koji još uvek radi u režimu prijema od strane izvođača radova nakon revitalizacije. Tokom maja uticaj na rad blokova imao je pad nivoa Dunava.


– Blokovi rade stabilno po planu elektroenergetskog sistema Srbije, do današnjeg dana proizvodnja je na nivou 105 odsto, kaže Dragan Živić, direktor TE „Kostolac B“. Uticaj nižeg nivoa Dunava i povišene temperature vode odrazio se na proizvodnju oko 3 odsto, što je normalno u letnjim mesecima. Međutim zbog pada nivoa vode u jezero ulazi voda sa velikom nečistoćom, tako da je veliko je zaprljanje cevnog snopa kondenzatora što ima direktnog uticaja na pritisak u kondenzatoru. Blok B2 radi stabilnije u odnosu na B1. Na bloku B1 završena su garancijska ispitivanja mlinova i garancijska ispitivanja elektrofiltera. Rezultati koje su mlinovi ostvarili su pozitivni, a rezultate za elektrofiltere očekujemo od Instituta „Vinča“ do 15 juna 2015. godine. Radovi koji se odnose na izdvajanje azotnih oksida iz dimnim gasovima su u toku. Taj posao su radili i sada radi konzorcijum „Siemens – Stajnmiler“ i do kraja meseca završava mašinske radove, a poslednju fazu podešavanja treba da reše do 15. juna, nakon čega će se stvoriti uslovi za garancijska ispitivanja NOx-a. Ovih dana održaće se operativni sastanak sa navedenim konzorcijumom posle koga očekujemo detaljnije smernice za rad, odnosno podešavanje i garancijska ispitivanja i dokazivanje vrednosti manje od 191, ističe Živić i nastavlja:

– Zalihe uglja na deponiji su 250.000 tona, demi vode iznad 5.000 m3 i mazuta oko 1500 tona, su dovoljne za stabilan rad blokova do početka remonata. Treba naglasiti da će se u narednom periodu pripremati uređaji na drobilani, koji će dati manje vrednosti granulacije uglja. Planirani termini za remonte blokova su usaglašeni i prvo se remontuje blok B2 od 4. jula do 17. avgusta, a blok B1 u nastavku od 18. avgusta do 1. septembra. Na bloku B1 radiće se nega svih uređaja, a najveći deo vremena provešće se na sanaciji elemenata kotlovskog postrojenja, koja se odnose na smanjenje NOx-a, detaljnog pregleda i eventualnih sanacija delova elektrofiltera i pregled i sanacija uređaja za pripremu, prikupljanje i transport pepela i šljake ka silosima. Akcenat na oba bloka biće na sistemu za usitnjavanje i transport šljake. Javne nabavke za ovu godinu biće pokrenute do 1. jula, a ne i završene, zavise i od ponuđača opreme i usluga i dalje situacije u organizaciji EPS-a.

– Što se tiče radova na projektu odsumporavanje dimnih gasova blokova, sprovodi kineska firma CMEC sa svojim podizvođačima iz Kine i Srbije i još uvek se izvode građevinski radovi. Izrada opreme koja će biti ugrađena u ove objekte privodi se kraju, naredne nedelje naše ekipe sa zaposlenima iz Instituta „Nikola Tesla“ izvršiće kontrolni prijem u fabrikama u Kini. Takođe u toku meseca juna naše dve ekipe mešovitog sastava iz proizvodnje i održavanja ići će na obuku u termoelektrane snage 350 MW u Kini, a kasnije pristupiće se obuci četrdesetak radnika, rekao je Dragan Živić.

– Što se tiče radova na projekatu odsumporavanje dimnih gasova blokova, koje sprovodi kineska firma CMEC sa svojim podizvođačima iz Kine i Srbije, još uvek se izvode građevinski radovi. Izrada opreme koja će biti ugrađena u ove objekte privodi se kraju, naredne nedelje naše ekipe sa zaposlenima iz Instituta „Nikola Tesla“ izvršiće kontrolni prijem u fabrikama u Kini. Takođe u toku juna naše dve ekipe, mešovitog sastava iz proizvodnje i održavanja, ići će na obuku u termoelektrane snage 350 MW u Kini, a kasnije će se pristupiti obuci četrdesetak radinika, rekao je Dragan Živić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari