Dok su ekstremne temperature i visoka potrošnja vode u mnogim gradovima Srbije izazvali probleme u snabdevanju, u Šapcu to nije bio slučaj prethodnih dana.
I pored visokih temperatura koje dostižu i 40 stepeni Celzijusa, Javno komunalno preduzeće „Vodovod“ Šabac dobro snabdeva Šapčane kvalitetnom pijaćom vodom.
– U toku prethodnog meseca je zabeležena značajno veća potrošnja vode u odnosu na prosek, što je i razumljivo s obzirom na izuzetno visoke temperature ovog leta. Međutim, naši građani su redovno i bez ikakvih problema snabdevani zdravom pijaćom vodom. Isto će bit i tokom avgusta i kada je reč o potrošnji i snabdevenosti. Ono što je najvažnije za građane Šapca jeste da je sistem vodosnabdevanja stabilan i da vode ima dovoljno. Tako će biti i do kraja leta, ističe Daniela Lovrin Gavrilović, direktorka JKP „Vodovod“.
Ovog leta probleme sa vodom imaju na Ubu, u Lajkovcu, LJigu, Beočinu, Titelu, Odžacima… Apel za racionalnim korišćenjem vode zabeleženi su i u Beogradu, i mnogim većim gradovima Srbije.
Inače šabački“Vodovod“ ima tri izvorišta koji potiču od tzv. „cerske žice“. Drina ponire kod Malog Zvornika, a izvorišta daju oko 600 litara pijaće vode u sekundi. Za potrebe vodovoda u proseku se koristi više od 300 litara vode u sekundi i ta voda praktično i ne mora da se prerađuje jer je hemijski i bakteriološki ispravna.
S obzirom na kapacitete ovo preduzeće ima u planu dalje proširenje mreže i na seosko područje. Jedan od preduslova je da se priključi još oko dve hiljade domaćinstava koje postojeća mreža omogućava. Cena priključka je 450 evra, uz mogućnost plaćanja na rate. Novo iz „Vodovoda“ jeste što su započeli akciju u pocerskom selu Vranjska, da se priključci što manje plaćaju, zapravo da domaćinstva plate samo onaj potrebni potrošni materijal, a ostali troškovi i radovi spadaju na teret preduzeća.
Povoljno do priključka na kanalizaciju
Značajan posao jeste i proširenje kanalizacione mreže, gde su takođe stvoreni uslovi za oko 1.700 novih korisnika. Cena priključka je 650 evra, uz plaćanje na rate. Cilj je ekološki zdrava sredina, da se iskorene septičke jame, a velika olakšica je postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, kojim takođe gazduje JKP „Vodovod“. U ovo postrojenje Evropska unija uložila je oko 15 miliona evra. Prerađene otpadne vode su 40 odsto čistije od savske vode, što znači da umnogome doprinosi čistijoj reci.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.