a na Kosovu ocenila je da je u prvoj polovini 2008. politička i bezbednosna situacija na Kosovu, uprkos suštinskim političkim promenama, bila „izuzetno stabilna“. Takvu ocenu OEBS je izrekao u Izveštaju o ljudskim pravima, etničkim odnosima i demokratiji na Kosovu koji tretira 2007.
a na Kosovu ocenila je da je u prvoj polovini 2008. politička i bezbednosna situacija na Kosovu, uprkos suštinskim političkim promenama, bila „izuzetno stabilna“. Takvu ocenu OEBS je izrekao u Izveštaju o ljudskim pravima, etničkim odnosima i demokratiji na Kosovu koji tretira 2007. i prvu polovinu ove godine. U izveštaju se konstatuje i da nije „materijalizovan“ strah da će, nakon proglašavanja nezavisnosti, doći do novog talasa iseljavanja Srba.
OEBS smatra da je došlo do napretka u razvoju demokratskih institucija i administrativnih struktura na centralnom (kosovskom) i posebno opštinskom nivou. Istovremeno je došlo do značajnog pomaka u zakonodavnom okviru, koji ispunjava visoke međunarodne standarde ljudskih prava i zaštite prava različitih zajednica. Međutim, Ustav i većina zakona su izrađeni uz značajnu međunarodnu pomoć.
Među nedostacima najpre se navodi nedostatak napretka u uključivanju kosovskih Srba u društvo i javni život. „Na severu Kosova gde većinsko stanovništvo čine kosovski Srbi paralelelne administrativne strukture su se proširile na političko polje, zbog čega je došlo do još većeg odvajanja“, navodi se u izveštaju. Što se tiče ostalog dela Kosova, među Srbima je rasprostranjen osećaj nesigurnosti i nepoverenja, što sprečava komunikaciju van enklava. „Veliki broj nerešenih imovinskih zahteva najviše utiče na kosovske Srbe“, navodi OEBS, kao i da su među najslabijim karikama kosovskog društva institucije u oblasti pravosuđa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.