Šef nemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer zahvalio je juče u Pragu Česima i Slovacima što su svojom borbom za slobodu i demokratiju omogućili pad Berlinskog zida 1989. godine i ponovno ujedinjenje Nemačke. Štajnmajer je u Prag doputovao u ponedeljak u večernjim satima i zajedno sa svojim domaćinom Janom Kohoutom obišao je veliku multimedijalnu manifestaciju na Vaclavskom trgu „20 godina slobode, Nemačka kaže hvala“, koju je priredilo nemačko Ministarstvo inostranih poslova, a koja se potom iz Praga seli u Varšavu, Gdanjsk, Bratislavu i Budimpeštu.
Njima se juče pridružio i šef slovačke diplomatije Miroslav Lajčak, kako bi podsetio da su Česi i Slovaci tada živeli u jednoj državi. „Tu sam da vam kažem da Nemci nikada neće zaboraviti kome treba da zahvale za ponovno ujedinjenje. Nemačko jedinstvo ne bi bilo moguće bez poljskih sindikata Solidarnost, bez čehoslovačke Povelje 77, bez odvažnih Mađara koji su presekli bodljikavu žicu na granicama“, rekao je Štajnmajer na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Lajčakom i Kohoutom.
On je podsetio da demokratija i sloboda nisu vrednosti koje se same po sebi podrazumevaju i da se za njih uvek iznova treba boriti i čuvati ih, pa je zato pozvao Evropljane da izađu na izbore za Evropski parlament krajem nedelje. Šef nemačke diplomatije izrazio je nadu da će Evropska unija uskoro dobiti i svoj preko potrebni Lisabonski ugovor koji će omogućiti da funkcioniše pouzdano i nakon proširenja.
Štajnmajera je, kako je rekao, iznenadilo to što je donedavni češki premijer Mirek Topolanek prošle sedmice u Varšavi izjavio da je to mrtav dokument, bez obzira na to da li će njegova ratifikacija biti dovršena. „Ne krijem da sam bio iznenađen što je takva izjava došla upravo iz usta Topolaneka. O njemu sam imao utisak da je u vreme kada je na njemu ležala odgovornost za češko predsedništvo EU bio za ratifikaciju Lisabonskog sporazuma“, kazao je Štajnmajer. Nemački ministar podsetio je da nisu samo Česi bili skeptični prema Lisabonskom sporazumu, ali da su u ostalim zemljama zahvaljujući strpljivom ubeđivanju i građani shvatili da je Evropi takav sporazum potreban i izrazio nadu da će to na ponovljenom referendumu potvrditi i Irci. Štajnmajer, Lajčak i Kohout iskoristili su radni doručak i da detaljnije razmotre međunarodna pitanja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.