Više od 600 Šapčana potpisalo je peticiju protiv izgradnje nove poslovne zgrade na centralnom gradskom trgu. Ova peticija biće upućena predsedniku opštine Milošu Miloševiću kao i opštinskom parlamentu jer je to, kako je navedeno, ruženje jedinog pravog trga u Šapcu. To je i bio razlog da se u Medija centru održi praktično prva javna rasprava o arhitektonskom rešenju gradskog trga koje je nagrađeno još pre 2000.

Više od 600 Šapčana potpisalo je peticiju protiv izgradnje nove poslovne zgrade na centralnom gradskom trgu. Ova peticija biće upućena predsedniku opštine Milošu Miloševiću kao i opštinskom parlamentu jer je to, kako je navedeno, ruženje jedinog pravog trga u Šapcu. To je i bio razlog da se u Medija centru održi praktično prva javna rasprava o arhitektonskom rešenju gradskog trga koje je nagrađeno još pre 2000. godine.
Direktor TV Šabac Milan Bečejić ukazao je da je sa idejnim rešenjem jedino bila upoznata odbornička grupa vladajuće koalicije, i to pre dve godine, a da niko izuzev njega nije imao primedbi. – Šapcu treba trg po meri građana, a ne po meri kvaziurbanista. Do sada je na ovakav način uništena čuvena bašta „Zelenog venca“, zgrada bivše opštine, a umesto toga nikao je beton i ruglo grada. Mora se boriti protiv očigledne gluposti jer novoprojektovana poslovna zgrada, udaljena svega nekoliko metara od velelepnog hotela „Sloboda’’ presekla bi trg i praktično bila čir na nečemu čime bi Šapčani trebali da se ponose – rekao je Bečejić. Slikar Dragiša Marsenić podestio je da su do sada više puta raspisivani konkursi za gradski trg, a jedan od njih predvideo je i fontanu, koja i te kako nedostaje gradu. – „Zorka“ je svojevremeno otkupila lokaciju za gradski trg, a bio je planiran i moderan dom kulture i zgrada biblioteke, a umesto toga nikla je poslovna zgrada „Kifla“ koja je promašaj u arhitektonskom smislu. Trebalo bi da se ugledamo ne samo na Evropu nego i na druge gradove kao što su Sombor, Subotica, Zrenjanin, i da građani imaju gde da se prošetaju i da uživaju. Ukoliko se novo idejno rešenje realizuje mnogi će se stideti što ništa nisu učinili – rekao je Marsenić.

Kad se hoće, može se

U Medija centru prisustvovalo je oko tridesetak Šapčana koji su takođe iskazali nezadovoljstvo ponuđenim rešenjem gradskog trga. Očekuje se da peticiju potpiše znatno veći broj građana, a biće organizovani i okrugli stolovi na ovu temu. Podsećanja radi peticijom i protestima Šapčani su izdejstvovali da se ne gradi fabrika za preradu hemijskog i medicinskog otpada, iako je opštinska vlast takvu odluku bila donela. Naravno, opet bez javne rasprave. Međutim, mnogo ranije nisu su usprotivili zatrpavanju rečice Kamičak, svojevrsnim simbolom grada, kao i premeštanju gradske deponije iz sela Varna na Dudaru, koja je decenijama bila zelena gradska oaza.

Novinar Hanibal Kovač istakao je da su se na gradskom trgu dešavale sve najznačajnije manifestacije za Šabac, koncerti, proslave, okupljanja maturanata, ali i veliki politički skupovi. – To je identitet i srce grada i njegovih žitelja. Neprimerena je ćutnja šabačkih arhitekata – rekao je on i predložio da ukoliko je nekom stalo do te nove poslovne zgrade, neka je onda izgradi na obali Save, ali ne ovde. Slikar Dušan Nešković pozvao je sve šabačke umetnike da dignu svoj glas protiv ove očigledne uzurpacije gradskog trga. – Kao umetnici imamo moralnu obavezu da kažemo svoje mišljenje, da odbranimo lepotu i za buduće generacije Šapčana. Arhitekta Miša Daničić ukazao je da je predloženo rešenje apsolutno neodrživo. – Šabac nema ni parkova ni drugih mesta za okupljanje građana, a ukoliko se i trg pretvori u beton i staklo živećemo kao u kavezu – rekao je on, dodajući da se ne može igrati izgledom grada budući da u Šapcu ima mnogo promašaja, kao što je rušenje Jevremovog konaka umesto kojeg je podignuta zgrada SO koja narušava izgled Glavne ulice.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari