Jugoslovenski listovi Pravda i Vreme pre tačno osamdeset godina pišu o zategnutim odnosima Amerike i Sovjetskog saveza, kao i o domaćim socijalnim pitanjima
Kretanja osiguranih radnika i nameštenika pokazuje stalan porast broja zaposlenih u Kraljevini Jugoslaviji. U avgustu 1939. godine bilo je 21.019 radnika više nego u julu iste godine. Kako navodi Vreme, najveći broj zaposlenih je u gradnji železnica, puteva i vodovoda, zatim u tekstilnoj i hemijskoj industriji. Industrije gde je došlo do smanjenja broja ljudi koji su zapošljavani su duvanska, šumsko-planinska industrija i industrija za prerađivanje kože i njenih surogata.
Pregovori između predstavnika radnika i poslodavačkih komora rezultiraće uredbom koja će regulisati položaj radnika pozvanih u vojsku. Osim radnika, ova uredba će obuhvatati i privatne nameštenike, iliti službenike, kao i pravo radnika na predhodno mesto zaposlenja kada se vrati iz vojske. Međutim, ovih dana su pregovori prekinuti, pa je ministar socijalne politike i narodnog zdravlja, Srđan Budisavljević zamoljen da se umeša, piše Vreme.
U Holandiji je proglašeno opsadno stanje, prenosi Vreme. Opsadno stanje važi za sve pogranične oblasti. Plan zaštite holandskih vlasti je da se u tim oblastima veštačkim putem izazove poplava, da bi se neprijateljima onemogućilo kretanje kroz te oblasti. Ovih dana je vojska Holandije započela probno poplavljivanje graničnih oblasti.
Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke
Pravda prenosi odgovor Sjedinjenih Američkih Država na govor Molotova, sovjetskog ministra inostranih poslova. Američka vlast smatra da Moskva, zbog svoje neutralnosti, nema prava da govori da li će izvoz oružija produžiti rat ili ne. Osim toga, u Americi smatraju da Sovjeti imaju cilj da sačuvaju svoje interese, kao i da nakon završetka konflikta izvuku najveću korist.
Italijanska štampa naglašava da, iako je došlo do rekonstrukcije italijanske vlade, politički pravac države ostaje isti. Kako prenosi Pravda, promena ličnosti na političkoj sceni italije samo potvrđuje direktive koje daje Musolini.
Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.