Stamenković: Sve više računarskih prevara 1Foto: EPA/ BRITTA PEDERSEN

Posebno tužilaštvo za visokotehnološki kriminal godinama beleži konstantan porast u prijavljivanju krivičnih dela iz oblasti zloupotrebe ličnih podataka putem interneta, i to od 15 do do čak 35 odsto godišnje – kaže za Danas tužilac za visokotehnološki kriminal Branko Stamenković, odgovarajući na pitanje koliko je sajber kriminal prisutan u Srbiji.

Pripadnici MUP-a, Uprave kriminalističke policije (UKP), u koordinaciji sa Posebnim tužilaštvom za visokotehnološki kriminal, učestvovali su u međunarodnoj policijskoj akciji „The dark overlord“ (Vrhovni gospodar tame), koju je sproveo američki FBI. Rezultat ove akcije je privođenje S. S. (1980) iz Beograda, osumnjičenog da je jedan od članova ove grupe. Po nalogu Tužilaštva, protiv njega će biti podneta krivična prijava zbog sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćen pristup zaštićenom računaru, računarskoj mreži i elektronskoj obradi i krivično delo iznuda.

Članovi internet grupe „The Dark Overlord“ su od juna 2016. do danas neovlašćeno pristupali računarskim mrežama i podacima najmanje 50 žrtava i krali informacije i lične podatke građana SAD, koji uključuju podatke o vlasništvu i intelektualnoj svojini, zdravstvenom osiguranju, lečenju i druge. Nakon toga su ucenjivali žrtve pretećim porukama da će informacije biti javno objavljene, osim ako žrtva ne uplati traženi novac. Isplate su zahtevali isključivo u virtuelnoj valuti bitkoin, a na osnovu dosada dostupnih podataka, žrtve su uplatile ukupan iznos od više od 275.000 američkih dolara.

Stamenković: Sve više računarskih prevara 2

Tužilac za visokotehnološki kriminal Branko Stamenković kaže za Danas da su u porastu krivična dela gde se računarski podaci koriste za nelegalnu zaradu.

– Sve više beležimo razne oblika prevara na račun preduzeća i pojedinaca putem upada i zloupotrebe podataka koji potiču iz poslovnih delatnosti i platnog prometa. Takođe, primetan je i rast prevara putem oglašavanja prodaje lažnih proizvoda i usluga kao i zloupotrebe ličnih podataka u razne svrhe, što je posebno zabrinjavajuće – ističe Stamenković. On dodaje da su žrtve pretežno naši građani ili osobe koje imaju boravište u našoj zemlji, ali da u manjem broju ima i stranih državljana.

– U slučajevima kada izvršenje krivičnih dela ima međunarodni karakter, podrazumeva se saradnja domaćih organa, policije i tužilaštva, sa kolegama iz inostranstva. Međunarodna saradnja u otkrivanju kriminala i gonjenju kriminalaca je neophodna, posebno u oblasti visokotehnološkog, odnosno sajber kriminala, koji karakteriše neophodnost brzog obezbeđenja elektronskih dokaza – kaže Stamenković.

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić kaže za Danas da naša država ni izbliza ne reaguje na adekvatan način na zloupotrebe ličnih podataka „ni generalno pa ni preko interneta“.

– Često za prodor u elektronske baze a potom i zloupotrebu ličnih podataka zapravo i ne treba nikakvo „hakersko“ znanje, jer su slabo ili nikako zaštićene. Dobar primer i za jedno i za drugo je svojevremena kompromitacija baze podataka Agencije za privatizaciju sa 5,2 miliona ljudi. Baza je bila prijavljena kao posebno zaštićena, a zapravo je bila lako dostupna. Sankcije u ovom slučaju su potpuno izostale – istakao je Šabić.

Za tri godine 450 slučajeva

Fondacije „Share“ koja se bavi sajber kriminalom i zaštitom podataka na internetu od 2014. vodi evidenciju o povredi digitalnih prava i sloboda. U protekle tri i po godine zabeleženo je čak 450 takvih slučajeva.

Međunarodna saradnja

Branko Stamenković ističe da je u oblasti sajber kriminala izuzetno kvalitetna saradnja do sada ostvarena sa pripadnicima FBI, Ministarstvom pravde SAD, nadležnim tužilaštvima te zemlje, kao i sa policijskim, istražnim i pravosudnim organima drugih zemalja kao što su Francuska, Holandija, Belgija, Velika Britanija i Nemačka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari