Suđenje bivšem šefu Službe državne bezbednosti Srbije Jovici Stanišiću i njegovom pomoćniku Franku Simatoviću zvanom Frenki nije juče počelo pred Haškim tribunalom, pošto se Stanišić nije pojavio u sudnici.
Stanišić i Simatović optuženi su za zločine nad nesrbima tokom ratova u Hrvatskoj i BIH 1991-95.
Suđenje bivšem šefu Službe državne bezbednosti Srbije Jovici Stanišiću i njegovom pomoćniku Franku Simatoviću zvanom Frenki nije juče počelo pred Haškim tribunalom, pošto se Stanišić nije pojavio u sudnici.
Stanišić i Simatović optuženi su za zločine nad nesrbima tokom ratova u Hrvatskoj i BIH 1991-95. Sudsko veće predsedavajućeg Patrika Robinsona planiralo je da prvo na pretprocesnoj raspravi utvrdi poslednje detalje o suđenju, a da zatim otvori proces uvodnom rečju tužioca Dermota Gruma.
Stanišić, koji pati od hroničnog oboljenja organa za varenje, nije se, međutim, pojavio u sudnici. Kako Beta nezvanično saznaje, Stanišić je juče ujutro bio na pregledima u jednoj haškoj bolnici. On, istovremeno, nije želeo da se odrekne prava da prisustvuje zasedanju suda i da bude predstavljen preko branioca Hert-Jana Knopsa. Sudsko veće je potom sa braniocima i tužiocima na takozvanoj privatnoj sednici, uz isključenje tona iz sudnice za javnost, razmotrilo novonastalu situaciju. Rasprava će biti nastavljena danas.
Početkom godine, Stanišićeva odbrana tražila je da postupak bude obustavljen zato što on, usled bolesti, nije sposoban za suđenje, ali se Tužilaštvo tome usprotivilo tvrdnjom da je, iako bolestan, Stanišić sposoban da mu se sudi.
Po nalogu sudija, Stanišića su, kada se u februaru vratio sa privremene slobode u pritvor, pregledali i nezavisni lekari-specijalisti koji su izveštaj podneli krajem meseca. Argumente medicinskih eksperata odbrane i optužbe je, početkom marta, iza zatvorenih vrata saslušalo sudsko veće.
Stanišić (57) i Simatović (57) optuženi su za zločine nad Hrvatima i Muslimanima tokom ratova u Hrvatskoj i BIH 1991-95. Četiri tačke optužnice na teret im stavljaju zločine protiv čovečnosti (progon, ubistva, deportacije i prisilno premeštanje), a jedna kršenje zakona i običaja ratovanja (ubistvo).
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.