Opština Kraljevo preporučila je svim građanima čiji su domovi oštećeni u zemljotresu da ih napuste i presele se u privremeni smeštaj, ali jedan broj porodica je to odbio i u oštećenim objektima živi uz svakodnevni rizik.


– Moja supruga i ja smo odlučili da ostanemo u svom stanu do početka njegove sanacije – kaže Milorad Knežević koji sa suprugom Zorom stanuje u teško oštećenoj zgradi u Ulici Dragoslava Bogavca broj 6, u centru Kraljeva. – Zgradu je napustilo osam porodica, a ostalo je svega četiri, jer im se stanovanje u sopstvenom stanu činilo najprikladnijim rešenjem – rekao je Knežević i dodao da je stanarima rečeno da će tender za saniranje posledica zemljotresa u njihovom naselju biti raspisan do 1. februara. Zgradu u kojoj žive Kneževići i još dve susedne u naselju Gradska kolonija, sagradili su kraljevački građevinari posle Drugog svetskog rata po starim, posle skopskog zemljotresa prevaziđenim pravilima gradnje. U vrlo sličnoj situaciji su stanari u dve najugroženije zgrade u naselju iza kraljevačke gimnazije. Slavko i Olivera Živković, sa sinom Markom, odlučili su da danju borave u svom stanu, dok uveče odlaze na spavanje u kuću Slavkovog brata, udaljenu sto metara od naselja.

U Kraljevu se očekuje da će stanari naselja, posle izgradnje moderne gradske četvrti u tom delu grada, biti preseljeni u nove stambene zgrade. – Rečeno nam je da ćemo dobiti nove stanove u zgradama za koje bi država trebalo da obezbedi kredit – kaže Olivera Živković.

Iz tog naselja u Sijaće polje vodi Ulica Nikoletine Bursaća koja je pretrpela najveću štetu u zemljotresu, tako da se u njoj trenutno gradi osam montažnih kuća. Na samom vrhu te ulice smeštena je kuća Nenada Nikolića, pijačnog prodavca, u koju se on drugi put uselio prošle subote, jer sa četvoročlanom porodicom nije mogao više da živi u kontejneru koji je dobio od opštine kao privremeno rešenje.

– Sa suprugom i kćerkama od osam i šest godina, u ovim vremenskim uslovima nemoguće je živeti u kontejneru koji se ne može ugrejati i koji nema kupatilo – rekao je Nikolić.

Nikolićima je, kako tvrde, obećan smeštaj u montažnoj kući. – Meni nije važno na kojoj će lokaciji sagraditi kuću i pristajem na svaku, ali još nisam dobio odgovor na pitanje kada će početi gradnja kuće za moju porodicu – kaže Nenad Nikolić, dodajući da su deca i supruga zbog života u kontejneru već počeli da obolevaju, zbog čega se uselio u ruiniranu kuću.

Solidarnost i otpremnina

U Ulici Nikoletine Bursaća živi i porodica Milojević koja je i sama imala štete od zemljotresa, ali je brzo sanirala kuću i u nju primila porodicu Crnčanin, čija je kuća porušena u zemljotresu. Kosovka i Dimitrije Crnčanin neizmerno su zahvalni Milojevićima što su mogli da ostanu u blizini svog dvorišta u kome će ovih dana početi da se gradi montažna kuća, jedna od 500 koje podiže Vlada Srbije.

– Neposredno pre zemljotresa renovirao sam kuću novcem koji sam dobio od „Magnohroma“ za otpremninu, tako da je sa kućom otišla i otpremnina – kaže Dimitrije Crnčanin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari