U gradu koji se do početka devedesetih godina prošlog veka odupirao euforiji i tendencijama visoke gradnje, pre svega zahvaljujući stručnjacima Zavoda za urbanizam, posebno njegovom dugogodišnjem direktoru arh. Zvonku Kuburoviću, u poslednje vreme prostor za stanovanje obezbeđuje se nadgradnjama ili pretvaranjem ravnih krovova i tavama u stambene jedinice.

U gradu koji se do početka devedesetih godina prošlog veka odupirao euforiji i tendencijama visoke gradnje, pre svega zahvaljujući stručnjacima Zavoda za urbanizam, posebno njegovom dugogodišnjem direktoru arh. Zvonku Kuburoviću, u poslednje vreme prostor za stanovanje obezbeđuje se nadgradnjama ili pretvaranjem ravnih krovova i tavama u stambene jedinice. Pošlo se prvo sa nadziđivanjem, pre trideset i više godina, izgrađenih zgrada koje se nalaze na levoj obali Lima, a sada je sve više zainteresovanih građana za ravne krovove iznad stanova u središnjoj gradskoj ulici.
U Opštinskoj upravi u Prijepolju ističu da je još pre tri godine formirana stručna komisija, koja je sačinila spisak svih zgrada kolektivnog stanovanja na užem području grada na kojima je moguće proširiti ili dograditi novi stambeni prostor. Gradski urbanisti posle „snimljenog“ stanja procenjuju da bi ravni krovovi na prijepoljskim zgradama, uz strogo poštovanje uslova stambene izgradnje kao i funkcionalnih i estetskih kriterijuma stanovanja, mogli da obezbede nekoliko desetina novih, ali u znatnoj meri jeftinijih stanova od onih koji bi se gradili na slobodnim zemljišnim parcelama, posebno zbog korišćenja postojeće vodovodne, kanalizacione i elektro mreže.
Vesna Novosel, rukovodilac službe za komunalno – stambene poslove Opštinske uprave u Prijepolju ističe da su u svim slučajevima u kojima nema zakonske smetnje za nadziđivanje stambenih zgrada odobrenja zainteresovanim strankama i data, uz prethodno obezbeđivanje saglasnosti postojećih vlasnika ili korisnika stanova. Neke odnose i obaveze, istakla je u razgovoru za Sandžak Danas, kao što su fasadni i drugi spoljni i unutrašnji radovi u zgradama, uređuju se neposredno ugovorima između postojećih i novog stanara, bez većeg „uplitanja“ lokalne samouprave koja i kod ovih poslova zahteva, a što se praktično proverava radom inspekcijskih službi na terenu, strogo poštovanje normativnih pravila u vezi dogradnje stanova na ranije izgrađenim stambenim zgradama.
I arhitekte od skora privatizovanog Zavoda za urbanizam u Prijepolju slažu se u tome da slobodni prostori na ravnim krovovima stambenih zgrada mogu predstavljati mogućnosti za dogradnju stanova, ali uz stručnu proveru i obezbeđivanje potrebnih uslova, naročito bezbednosnih, koji podrazumevaju i proveru kvaliteta temelja objekata kolektivnog stanovanja. „Na tome ćemo insistirati i u svim budućim zahtevima građana, ne zanemarujući ni ostale kriterije i uslove stanovanja, sve do urbanističkih, humanih i estetskih, kaže Alija Iglica“, direktor Zavoda za urbanizam.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari