U Beogradu je, prema poslednjim podacima Zavoda za javno zdravlje Beograd, u porastu broj obolelih od oboljenja sličnih gripu, dok se istovremeno u Srbiji sprovodi kampanja vakcinacije protiv sezonskog gripa.
„Prema izveštajima zdravstvenih ustanova primarne zdravstvene zaštite (domovi zdravlja, Zavod za zaštitu zdravlja studenata, Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika ŽTP-a i Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika MUP-a) na teritoriji Beograda u periodu 28.10.- 03.11.2024. godine od akutnih respiratornih infekcija (ARI) obolela je 10.945 osoba sa brojem novoobolelih od 650,94 na 100.000 stanovnika, a od oboljenja sličnih gripu (OSG) 677 (40,26 novoobolelih na 100.000 stanovnika)“, podaci su tog Zavoda.
Prema oceni njihovih stručnjaka, u odnosu na prethodnu izveštajnu nedelju, broj obolelih od ARI je manji za 11,5 odsto (12.945), a broj obolelih od OSG je veći za 27,3 odsto (532).
U Srbiji su, prema zvaničnim podacima Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut i Instituta „Torlak“, obezbeđene oko 400.000 doza vakcina, namenjenih prvenstveno rizičnim grupama, kao što su stariji građani, zdravstveni radnici i osobe sa hroničnim bolestima.
Podaci pokazuju da je do sada iskorišćeno oko 60 odsto dostupnih doza, što je u skladu s planiranim obuhvatom od 75 odsto rizičnih kategorija.
Vakcinacija se sprovodi u domovima zdravlja širom zemlje i u specijalizovanim ustanovama, uključujući gerontološke centre.
Epidemiolog Zoran Radovanović kaže da bi vakcinu protiv gripa trebalo da prime starije osobe u drugoj polovini, što je ocenjuje, optimalno vreme za vakcinaciju.
„Razlog tome je što je vakcinalna zaštita od gripa kratkotrajna, a to se posebno odnosi na osobe poodmakle životne dobi. Sada se javljaju bolesti slične gripu, ali epidemijski talas gripa kod nas počinje krajem decembra ili početkom januara. Kako može da se oduži do marta, treba ekonomisati sa stvorenim antitelima“.
Upitan za vakcinaciju protiv kovida, naš sagovornik dodaje da je neophodno da se starima i bolesnima ponudi mogućnost vakcinalne zaštite od kovida 19.
„Nažalost, u Srbiji takve vakcine već dugo nema. Građani su kažnjeni zato što je poslednja nabavka velike količine vakcine ostala uglavnom neiskorišćena. Međutim, odgovornost pada na leđa naručioca, jer je stvar u razumnoj proceni potreba. Pre dve godine sam zbog zaštite od kovida morao da idem u Hrvatsku. Od tada sam u iščekivanju da i naše zdravstvene vlasti omoguće vakcinaciju“, kazao je on.
Ovaj dodatak je realizovan u okviru projekta „Od neznanja do bolesti“ koji je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.