Udruženje građana ‘’Sandžački ćilim’’, u partnerstvu sa Centrom za socijalni rad i opštinom Sjenica, od septembra prošle godine do kraja aprila, realizovalo je projekat ‘’Bolji dani’’.
Ovakav projekat, koji obuhvata pružanje različitih vrsta pomoći starim i obolelim osobama u Sjenici, pogođenim migracijama, omogućio je PRO program, kroz Fond za socijalne inovacije i unapređenje usluga socijalne zaštite, a finansijsku podršku dali su švajcarska Agencija za razvoj i Vlada Lihtenštajna. Zahvaljujući razumevanju donatora, šestomesečna realizacija je produžena za dodatnih dva meseca, ali i tome je došao kraj. Međutim, ‘’Bolji dani’’ su korisnicima i dalje neophodni. U to su se uverili i predstavnici lokalne vlasti, koji su prošle nedelje, zajedno sa članovima stručnog tima Udruženja građana ‘’Sandžački ćilim’’, obišli zadovoljne i za budućnost projekta zabrinute korisnike.
– Ako nam ova pomoć bude uskraćena, ne znam šta da radimo, bolje da nismo živi. Deca su nam daleko, i ne mogu da dođu da nas obiđu često, kaže starica Ilijaza Ciljević. Članove stručnog tima, sa osmehom na licu i suzama u očima, znajući da se ovom projektu bliži kraj, dočekala je i Uma Jahić, koja poslednjh godina, živi sama u svom stanu. ‘’Mnogo sam zahvalna za pomoć koju mi pružaju. Ja sam nesposobna. Krećem se uz pomoć štake i sama ne mogu da uradim gotovo ništa. Ovi dobri ljudi me redovno obilaze i pomažu u svemu. Ove zime nisam morala da brinem ko će mi do stana doneti ugalj, drva, ko će me poslušati do apoteke za tablete, ko će mi pomoći u sređivanju kuće, sa kim ću popiti kafu i porazgovarati’’, kaže ona.
– Projekat je napravio veći efekat nego što smo očekivali, izjavila je za naš list, koordinatorka projekta ‘’Bolji dani’’ i predsednica UG. ‘’Sandžački ćilim’’ Indira Kuburović. ‘’Nakon osam meseci, stvoren je osećaj zbrinutosti kod korisnika, i nekako se odnos prema starijima promijenio na bolje. Oni nisu više samo kategorija, to su naši očevi i majke. I po završetku projekta, članovi udruženja će volonterski nastaviti povremene posete korisnika, a u razgovoru sa donatorima, nagoveštena je mogućnost nastavka podrške ovakvim aktivnostima. Mi ćemo se svakako potruditi da, kroz druženje i pomoć u kući, učinimo da našim starijim sugrađanima i naredna zima bude toplija i lepša.’’
Prilikom obilaska korisnika, u neophodnost nastavka aktivnosti vezanih za pomoć starim i bolesnim Sjeničanima, uverio se i predsednik opštine Muriz Turković. On je rekao da je projekat u skladu sa opštinskom Strategijom socijalne zaštite, i da će se lokalna vlast potruditi da takve aktivnosti u Sjenici, dobiju trajniji karakter.
Narodna kuhinja ne radi
Da je socijalno stanje u Sjenici loše pokazuje i sve veći broj korisnika narodne kuhinje koja poslednjih dana nije radila zbog nedostatka hrane i korišćenja godišnjih odmora. Oko 500 korisnika sjeničke narodne kuhinje prinuđeno je da se zbog toga snalaze kako znaju. Sekretar Crvenog krsta u Sjenici Murat Karišik kaže da toj ustanovi nedostaju osnovne namirnice i da je neophodno nabaviti pasulj, prinač, krompir i druge namirnica kako bi nastavili rad. Predsednik opštine Sjenica Muriz Turković obećava da će problem brzo biti rešen. Narodnu kuhinju finansiraju Vlada Srbije i opštinska vlast.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.