U saopštenju koje je izdala Bela Kuća, na konferenciji predsednika Ruzvelta i vođa republikanske i demokratske stranke, postignut je sporazum da se u Kongresu svaka diskusija na temu novog rata u Evropi vodi otvoreno, bez obzira na politička uverenja.
List Pravda kao glavnu vest za petak, 22. septembar 1939. godine, prenosi dugonajavljivani američki stav povodom dešavanja u Evropi. Citiraju američkog predsednika Ruzvelta navodeći da će rat vrlo dugo trajati.
U svom govoru, na Dalekom istoku, Čang Kaj Šek naglašava da rat u Evropi treba da dodatno poveća i motiviše kinesku borbu protiv Japana. Stav vojnog vrha u Tokiju je jasniji nego ikada, nastavak rata i što brža okupacija što većeg dela Kine.
U iščekivanju velike bitke na zapadnom frontu, u Parizu se ponovo preduzimaju mere za zaštitu civilnog stanovništva od vazdušnih udara. Izdata su uputstva prilikom uzbune, na ulici, u kući i prilikom evakuacije.
Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke
U Francusku su stigle trupe iz svih kolonija carstva, dok Australija otvoreno nudi Britaniji vojnu pomoć.
List Vreme kao udarnu vest prenosi atentat na rumunskog premijera, Armana Kalineskua. Prema njihovim tvrdnjama, atentatori, bivši članovi Gvozdene garde, izvršili su ubistvo u 14 časova u blizini njegovog stana. Mandat za formiranje nove vlade dobio je general Arđenalu.
Agencija Rojter iz Kopenhagena javlja da postoji mogućnost zaključenja pakta na relaciji Berlin-Rim-Tokio, uz verovatno učešće i Moskve. Prema njima, to bi bio pandan paktu koji postoji između Vašingtona i ostalih zapadnih demokratija.
Takođe, List Pravda prenosi i vest da su premijer Vlatko Maček i ban Banovine Hrvatske, dr Ivan Šubašić, otputovali u Zagreb.
Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.