Staviti tačku na spekulacije o najboljim prijateljima 1Foto: FoNet/ TV FoNet

Paralelno sa statistikom o broju zaraženih, preminulih i oporavljenih, u javnosti se od početka pandemije vodi i druga računica – ko nam je i u kolikoj meri pomogao da uspešno prebrodimo krizu izazvanu kovidom-19.

I dok se prva baza podataka vodi temeljno i redovno ažurira, druga jednačina ima mnogo više nepoznatih. Informacije o pomoći država, pravnih lica i pojedinaca rasute su po medijima, komplikujući formiranje pune slike.

Institucije koje ovo mogu da isprave su Vlada Srbije i Ministarstvo finansija, zbog čega im je organizacija Transparentnost Srbija 14. aprila uputila inicijativu za objavljivanje sveobuhvatnih podataka o pomoći koju su institucije države dobile od stranih država, međunarodnih organizacija, privrednih subjekata i pojedinaca. U toku jučerašnjeg dana oni su ovu svoju inicijativu javno objavili.

– Mi smo u inicijativi podsetili na dobru praksu koja je uspostavljena 2014. godine. Tada su se u javnosti javile sumnje u način na koji su prikupljane i trošene donacije za borbu protiv posledica poplava, pa smo uputili identičan predlog. Tada je naša inicijativa bila prihvaćena i javno je objavljen spisak svih donatora, kao i iznosi koje su donirali. Ne vidimo zbog čega bi se sa tom dobrom praksom prekinulo, kaže za Danas Nemanja Nenadić, programski direktor Transparentnosti.

On ističe da nije primetio da su se i ovoga puta u javnosti pojavile sumnje u način trošenja prikupljenih sredstava, ali da postoji spekulacija oko toga iz koje zemlje je stiglo najviše pomoći. Kako objašnjava, objavljivanje tih podataka bi stavilo tačku na takve spekulacije, a istovremeno bi se omogućilo javnosti da iskaže svoju zahvalnost.

– Čvrsto verujem da bi taj potez delovao stimulativno na buduće donatore. Takođe, objavljivanjem jedinstvene baze podataka dao bi se pregledan uvid u to šta je donirano, pa bi se kod onih koji žele da doniraju, ali ne znaju šta je najpotrebnije, otklonila dilema, ističe Nenadić.

To što ne postoji jasan pregled donacija, međutim, ne znači da su predstavnici vlasti krili donacije od medija. Poslednjih nedelja, povodom prijema donacija organizovane su manifestacije na koje su bili pozivani novinari.

Pa je tako predsednik Srbije dočekao avion sa humanitarnom pomoći iz Kine, dok je premijerka Ana Brnabić učinila isto sa donacijom iz Rusije.

Ugovor sa Evropskom unijom o finansijskoj pomoći javno je potpisala ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović. Ipak, od pojedinih zvaničnika Evropske unije mogla je da se čuje kritika na račun minimiziranja pomoći koja dolazi iz Evrope u poređenju sa donacijama koje su poslali Kina i Rusija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari