Na današnji dan, pre dve godine, u Novom Pazaru je održan Objediniteljski sabor Islamske zajednice u Srbiji. Objedinjena IZ duhovno je ostala vezana za Sarajevo, priznavši da joj je vrhovni poglavar bosansko-hercegovački reis-ul-ulema Mustafa Cerić. U Srbiji je zadržana organizaciona autonomnost, formirana su četiri muftijstva: sandžačko, preševsko, novosadsko i beogradsko i za glavnog muftiju izabran je dotadašnji sandžački muftija Muamer Zukorlić. Ovom događaju, na platou ispred sedišta Islamske zajednice u Novom Pazaru, prisustvovalo je nekoliko hiljada vernika iz zemlje i inostranstva i najviši predstavnici islamskih zajednica iz zemalja u okruženju.

Dva meseca ranije, u Beogradu je osnovan Rijaset Islamske zajednice Srbije i za vršioca dužnosti vrhovnog poglavara reis-ul-uleme izabran je tadašnji beogradski muftija Hamdija Jusufspahić. Sa obe strane stizale su izjave da su za onu drugu ostavljena mesta u najvišim rukovodećim telima. U razmeni poziva kao da niko nikog nije čuo. Obe strane su se pozivale na tradicionalnost i jedinstvo islamske zajednice i apelovale na državu da se odluči. Prvaci IZ u Srbiji svoju organizacionu vezanost za Sarajevo i tamošnjeg verskog poglavara objašnjavali su time da je i u velikoj Jugoslaviji sedište vrhovnog poglavara muslimana bilo u Sarajevu i da tako treba da ostane. Zagovornici druge organizacione opcije pozivali su se na činjenicu da su sve države nastale raspadom bivše Jugoslavije dobile svoje samostalne islamske zajednice, pa zašto ne bi i Srbija.

Do otvorenog raskola u IZ, koji je pretio da preraste u incident ozbiljnih razmera, došlo je u oktobru 2007. godine. U Novom Pazaru je održan Sabor IZ Srbije i na njemu za reis-ul-ulemu izabran je Adem Zilkić, do tada glavni imam u Tutinu. Za Zilkićem krenuo je i jedan broj imama. Svi su do tada bili zaposleni u Islamskoj zajednici Srbije. Netrpeljivost između dve strane podeljene Islamske zajednice je stalno prisutna, znala je da preraste i u oružani obračun. Skupovi koje su organizovale obe strane nosili su etiketu događaja visokog rizika. Krivica je, uvek, prebacivana na onog drugog. Na svakom koraku vodila se borba za prevlast nad vernicima, bogomoljama, veroučiteljima, u medijima. U takvoj atmosferi mesta za razgovore kao da nije bilo, iako su stvarani uslovi za to

Prošlu godinu, između ostalog, obeležili su i izbori. Oba verska poglavara zadržala su svoje pozicije. Izbori u IZ Srbije su kasnili dvadesetak dana, jer se očekivalo da će međunarodni posrednici uspeti da za pregovarački sto dovedu glavnog muftiju IZ u Srbiji Muamera Zukorlića, ali im nije pošlo za rukom. Reis Zilkić u svim razgovorima ističe spremnost da razgovara sa drugom stranom radi prevazilaženja problema, a muftija Zukorlić optužuje državu Srbiju za nekorektan odnos prema muslimanima. U takvoj atmosferi dočekuje se i nova inicijativa za pomirenje. Naš izvor tvrdi da je novi pokušaj mirenja između dve strane u IZ zakazan za sledeću sedmicu. Portparol Mešihata IZ u Srbiji Sead Šaćirović kaže da je o tome čuo iz „nekih novinarskih krugova, a i u gradu se kalkuliše sa takvim informacijama. Nismo dobili nikakav poziv, a kad ga dobijemo bićete obavešteni“. U Kabinetu reis-ul-uleme IZ Srbije potvrđeno je za naš list da postoji usmeni poziv i da očekuju pismeni. „Tada ćemo konkretno znati ko je pozvan, gde će se sastanak održati i kada. Posrednici su međunarodne institucije i još ranije je dogovoreno da taj susret bude u prvoj sedmici aprila“, rečeno nam je u kabinetu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari