Prema dogovoru ministara kulture Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije, stećci, koji se još nazivaju kami ili mramori, biće uskoro nominovani za listu svjetske kulturne baštine UNESCO. Krajem marta ove godine ministri kultura Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije su u Sarajevu potpisali Pismo o namjerama u kojem je dogovoreno da će stećke (stari Bošnjaci su ih zvali „kami“ ili „mramori“) zajedno, kao „regionalno kulturno dobro“, nominovati za privremeni upis (takva je procedura) na listu svjetske kulturne baštine. U međuvremenu, nadležna ministarstva je trebalo da se dogovore i o kriterijumima za uvrštavanje nekropola za nominacijski dokument.


Nekropole stećaka, narod najčećće naziva „grčkim“ ili „rimskim grobljima“ mada oni to nisu. Stećci, kami ili mramori su ranosrednjovjekovni nadgrobnici u vidu oko dva metra dugih i metar širokih kamenih ploča ili nešto nižih stubova, sanduka sa slemenom ili bez njega, sa ili bez: ukrasnih ornamenata, reljefa različitog sadržaja, natpisa na bosanskoj ćirilici (bosančici), kojih u takvim oblicima, veličinama i s takvim porukama i ukrasnim motivima nema više nigdje na svijetu. Najviše ih je na teritoriji BiH i susjednih krajeva Srbije, Hrvatske i Crne Gore. Nastajali su u perodu od XI do XVI stoleća. Na jednom stećku iz sela Humskog kod Foče (BiH) na bosaskoj ćirilici je napisano: „A se je kam od Trtiše. Živjeh mirno, Boga moleć’ i zla ne misleć’. Ovden, gdi mi je kam, ubi me grom. Zašto Bože? Da su klete i proklete ruke koje bi ovo preturle dok odgovor ne dobiem. 1174. godine po Gospodu našem.“ I zaista, narod ih dugo vremena nije dirao, plašio se napisanih kletvi, sve do XX stoleća i poslednjeg rata.u Bosni i Hercegovini.

Profesor sarajevskiog univerziteta, akademik Muhamed Filipović tvrdi da ih je u BiH pred I sv. rat bilo 150, a sada ih ima jedva 70 hiljada. Prema popisu iz 1980. godine (Šefik Bešlagić, Stećci) u BiH je utvrđeno postojanje 59. 593 stećaka na 2.687. lokaliteta, u Crnoj Gori 3.049. na 107 lokaliteta, u Hrvatskoj, 4.447. na 247 lokaliteta i u Srbiji, 2.267. na 121 lokalitetu. U BiH ih ima na teritoriji čitave Republike, od Une do Drine, i od Neuma do Save; u Crnoj Gori, uglavnom na teritorijama opština Nikšić, Pljevlja i Žabljak; u Hrvatskoj, oko Dubrovnika, Poljica kod Splita, Imotskog, Knina i drugih mjesta, dok ih u Srbiji najviše ima u Podrinju (Krupanj), srednjem Polimlju (Priboj, Prijepolje i Nova Varoš) i okolini Sjenice. Dva stećka iz okoline Krupnja (zapadna Srbija) doneta su u Beograd prilikom davnog otvaranja Etnografskog muzeja i još uvjek se nalaze ispred njega, dok su tri ukrašena stećka, ranih 70-tih godina XX stoleća dovežena iz BiH u Beograd, u Muzej JNA, za stalnu postavku izložbe naroda SFRJ.

Zbog svoje jedinstvenosti, monumentalnosti i ljepote, stećci su odavno zasluživali da se nađu na spisku spomenika svjetske kulturne baštine UNESCO i da kao takvi budu zaštićeni od propadanja i nestajanja. No kod nas, u bivšim Jugoslavijama (kraljevini i socijalističkoj) trajala je 143-godišnja polemika između srpskih i hrvatskih političkih i naučnih elita, bez učešća Bošnjaka, o tome, čiji su stećci i kom narodu kulturno i istorijski pripadaju. Obzirom da među istoričarima dva najveća južnoslovenska naroda o tom nije bilo saglasnosti, a ni bratskog dogovora među političkim elitama, nominacija nije ni bilo.

Prve bilješke o stećcima u Bosni, javljuju se tokom 16. stoleća, dok se ozbiljnija naučno istraživanja „kamenih spavača“, kako ih u svojim pjesmama naziva pjesnik Mehmedalija Mak Dizdar, javljaju prije 130 godina, sa austrougarskom okupacijom Bosne 1878. i osnivanjem Zemaljskog muzeja u Sarajevu, 1888. godine. Skoro u isto vrijeme nastale su tri teorije o njihovom kulturno-istorijskom i etničkom porjeklu: srpsko-pravoslavna, hrvatsko-katolička i bogumilsko-patarenska, nešto kasnije poznata i kao bošnjačka. Najznačajniji zastupnici prve teorije su Božidar Petranović, koji je 1867. izdao knjigu „Bogumili, crkva bosanska i krstjani“ i dr.Vaso Glušac, koji je u toku II sv. rata, u izdanju Kraljeve akademije izdao knjigu „Istina o bogumilima“, u kojima autori tvrde da stećci pripadaju srpskoj kulturno-istorijskoj baštini. Najznačajniji zastupnik druge teorije, Mihovil Pavlinović, 1877. izdaje u Zagrebu knjigu „Hrvatski razgovori“, u kojoj negira navode prve dvojice i predlaže podjelu Bosne, koja je nažalost pred II svjetski rat i realizirana sporazumom Cvetković-Maček.

Neposredno po pojavi ove dve teorije, javljaju se naučnici među kojima su Artur Evans, (jedan od svijetski najčuvenijih arheologa), Janoš Asbot i Franjo Rački koji ih osporavaju, tvrdeći da „Crkva bosanska“ ne pripada ni pravoslavlju, ni katoličanstvu, već jednom jeretičkom (otpadničkom) hrišćanskom učenju: bogumilstvu i neomanihejstvu (hristijanizovanom dualizmu). Obrazloženje ove teorije je vrlo logično i jednostavno: i pravoslavlje, i katoličanstvo (kanonske crkve) su „Crkvu bosansku“ odbacivale kao jeretičku (nekanonsku), a i veličina teritorije na kojoj je ista djelovala, podudara se sa rasprostranjenošću stećaka. Od tada pa sve do danas ova teorija među naučnicima dobija sve više pristalica: Ćiro Truhelka, Vladimir Ćorović, Aleksandar Solovjev, Mihajlo Dinić, Dmitrij Obolenski, Muhamed Filipović, Sima Ćirković, Dragoljub Dragojlović i drugi.

Zbog sličnosti i duhovne bliskosti Crkve bosanske sa islamom, bošnjačka intelek-tualna elita (Adil Zulfikarpašić, Muhamed Tunjo Filipović) od 90-ih godina (a i danas) insistira na bogumilskom porjeklu Bošnjaka. Adil Zulfikarpašić, osnivač Bošnjačkog instituta u Sarajevu, u knjizi „Bošnjak“ i NIN-u od 1997. daje objašnjenje: „U bogumilstvu postoji niz sličnosti sa islamom. U islamu između čovjeka i Boga nema posrednika. Autoritet je Kur’an, a ne hodža (sveštenik) (…) Činjenica da svijest nacionalne pripadnosti kod muslimana nema onu agresivnu notu koju pokazuju Srbi i Hrvati – plod je bogumilstva. (…) Rim je križarskim ratovima i inkvizicijom htio spriječiti širenje „bogumilske hereze“ i pokatoličiti Bosnu. Iz sličnih pobuda su to i Nemanjići radili…“

Očigledno je da u vezi stećaka nije sve potpuno naučno razjašnjeno. Ali je i očigledno da neki učenjaci, iz dnevnopolitičkih razloga ili lične tvrdoglavosti, ne uvažavaju logične i ubjedljive argumente drugih naučnika zbog čega nisu sposobni da sveobuhvatno sagledaju punu istorijsku istinu o stećcima. Očigledno je da potrebno još istorijskih istraživanja, ali i korektnih naučnih rasprava. To ne znači da stećke (kame ili mramorove) treba ostaviti bez zaštite od propadanja s obzirom na činjenicu da oni nikad nisu bili u jadnijem stanju

Ovog puta, političari kompromisom rešavaju problem stećaka – („mramorova“, kako ih nazivaše Miroslav Krleža), a to je za naše, južnoslovenske, krvavom prošlošću opterećene međunacionalne odnose, kulturni događaj par ekselans, s obzirom da je ovakav pristup najkorektniji i jedino ispravan kako bi se nekropole stećaka koje se nalaze u sve četiri navedene države zaštitili od daljneg propadanja i nestajanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari