Policija je od početka godine podnela 77 krivičnih prijava iz oblasti visokotehnološkog kriminala protiv 82 lica, izjavio je danas ministar unutrašnjih polsova Nebojša Stefanović.
Za deset godina od formiranja policijskg odeljenja za borbu protiv visokotehnološkog kriminala podneli su 881 krivičnu prijavu protiv 1.096 lica, rekao je Stefanović na otvaranju međunarodne konferencije o borbi protiv visokotehnološkog kriminala i informacionoj bezbednosti.
On je naveo da je u policijskoj akciji „Armagedon“, koja se sprovodi protiv zloupotrebe maloletnika u pornografiji, podneta 191 krivična prijava protiv 168 lica.
Stefanović je poručio da je želja MUP da u borbi protiv visokotehnološkog kriminala radi sistemski i u saradnji sa svim partnerima u javnom i privatnom sektoru, jer se svaki segment društvenog života „preselio na Internet, svaki aspekt je dobio predznak elektronski i digitalni“.
Svoj elektronski oblik dobila su i najveća zla ljudske civilizacije i kriminala. U poslednjih 15 godina nije moguće zamisliti izvršenje bilo kojeg krivičnog dela bez računara i Interneta. Brojne Internet aplikacije postale su omiljeno sredstvo svih ozbiljnih kriminalnih grupa, rekao je on.
Premijerka Srbije Ana Brnabić je poručila da je važno da MUP pomogne celom društvu da u „sajber prostoru“ bude potpuno bezbedno i sigurno.
Važno je da razumemo da, pored svih prilika koje nam pruža digitalizacija kao četvrta industrijska revolucija, ona sa sobom nosi i niz novih rizika sa kojima moramo da se suočimo, upozorila je Brnabić.
Ona je podsetila da štete u svetu od „sajber-kriminala“ iznosi 600 milijardi dolara godišnje, a da je Srbija među prvim državama prepoznala te pretnje i uspostavila posebna odeljenja tužilaštva i policije za visokotehnološki kriminal.
Brnabić je iskazala spremnost državnih organa da se suoče sa brojnim izazovima visokotehnološkog kriminala i istakla da je u tome spremna na saradnju sa svim međunarodnim partnerima.
Evropski komesar za unutrašnju bezbednost Dimitris Avramopulos rekao je da upozorenje Evropola o kriminalu na Internetu, takozvani dark-net, ostaje razlog za brigu, jer postoji veza između sajber-kriminala i terorizma.
Teroristi mogu da zloupotrebe Internet kako bi posredovali u svojim operacijama, naglasio je Avramopulos, napominjući da je zato vrlo važna saradnja sa internet kompanijama u „zajedničkoj borbi protiv onih koji nastoje da zloupotrebe prednosti Interneta“.
Kako je istakao, sajber-bezbednost je odgovornost svih – državnih organa, privatnih kompanija, nevladinih organizacija i svakog građana koji ima kompjuter i zato je neophodna delotvorna međunarodna saradnja ukoliko se želi izboriti sa tim globalnim zlom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.