Policija neće dozvoliti bilo kakva okupljanja 6. maja u Hrtkovcima, jer je atmosfera takva da su stanovnici tog mesta većinski protiv održavanja skupova, i biće u stanju da tu zabranu sprovede, izjavio je danas ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.
Za njihov mir i budućnost Srbije najvažnije je da se tamo niko ne okuplja. Policija će upotrebiti sve zakonske mogućnosti da sprovede odluku o zabrani skupova, u bilo kojoj formi oni bili, rekao je Stefanović posle susreta sa ministrom unutrašnjih poslova Litvanije Eimutisom Misjunasom.
On je objasnio da je Uprava policije, na osnovu odluke Upravnog suda, vratila na dopunu prijavu skupa Srpske radikalne stranke (SRS), a kada je ta partija ponovo podnela zahtev za skup, policija ga je opet zabranila.
On je dodao da je zabranjen skup ne samo SRS, nego i drugih partija koje su tog dana htele da drže „kontraskupove“.
Hrtkovci su mesto u opštini Ruma gde žive Hrvati, a lider SRS Vojislav Šešelj je 6. maja 1992. godine održao u tom selu govor u kome je najavio njihov progon, zbog čega ga je Haški tribunal osudio na 10 godina zatvora.
Upitan o istrazi o slučaju „Savamala“ i odgovornosti policije, Stefanović je rekao da su to dva odvojena procesa i da „ne misli da ima bilo kakvog prikrivanja“.
Ako imate dokaze, molim vas da podnesete krivičnu prijavu, poručio je ministar novinarki portala Insajder.
Stefanović je objasnio da „u Srbiji tužilaštvo vodi istragu, daje naloge i postupa“ i da je „sve vezano za policiju i utvrđene nepravilsnosti u radu završeno“.
Na pitanje dokle se stiglo u procesu itvrđivanja identiteta Srbina ubijenog u Južnoj Africi, za koga mediji spekulišu da je Milan Đuričić, jedan od osuđenih za učešće u ubistvu vođe paravojnih formacija Željka Ražnatovića Arkana, Stefanović je odgovorio da o tome još nema zvanične potvrde.
To je vrlo čudno. Dobili smo neku vrstu nezvanične potvrde preko Interpola, ali bez otisaka prstiju i DNK. Čekamo da to zvanično stigne iz Južne Afrike i tada ćemo moći zvanično da kažemo, naglasio je Stefanović.
Prema njegovom mišljenju, čudno je zašto prolazi toliko vremena a da južnoafričke vlasti ne šalju otiske prstiju i DNK, jer je za to potrebno svega nekoliko sati.
Govoreći o susretu sa litvanskim ministrom, Stefanović je precizirao da ga je, pored ostalog, obavestio o napretku Srbije u poglavlju 24, koje se odnosi i na MUP.
Napredak je ostvaren pošto je Srbija uspela da ispuni 51 odsto merila i kriterijuma akcionog plana za to poglavlje.
On je naveo da je sa Misjunasom razgovarao i o efikasnijoj zaštiti državne granice, jer je Litvanija, uz Mađarsku, jedan od ponuđača za projekat iz te oblasti koji se finansira sredstvima iz pretpristupnih fondova Evropske unije, za bolju zaštitu po šengenskim kriterijumima.
Misjunas je poručio da će uvek stajati uz Srbiju u procesu evrointegracija, jer je učinila dosta u reformama, koje „nisu zbog EU, nego za dobrobit naroda“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.