Opozicioni Savez za Srbiju mogao bi u perspektivi da deluje i na Kosovu s obzirom na to da pojedine članice ovog bloka tamo imaju odbore.
Ipak, ne treba izgubiti iz vida da je opozicija na Kosovu infrastrukturno slaba te da već dugi niz godina odbori beogradskih opozicionih stranaka nisu aktivni.
S obzirom na čvrst stav Saveza da se protivi rešenjima kosovskog problema koja predlaže zvanični Beograd i na to da Savez ne želi da se Kosovu omogući stolica u UN, postavlja se pitanje hoće li Savez osnivati odbore na Kosovu i koliko odbora trenutno imaju članice na tom području.
Borko Stefanović, lider Levice Srbije, koja je članica SZS, za naš list kaže da odbore na Kosovu imaju Dveri i Narodna stranka, ali i Slaviša Ristić, lider pokreta Srba s KiM „Otadžbina“. Iz Narodne stranke nismo uspeli da dobijemo odgovor na pitanje koliko imaju odbora i u kojim kosovskim mestima. Upitan hoće li Savez delovati na Kosovu, Stefanović kaže da će Savez delovati svuda gde je to moguće.
– Imaćemo ogranke Saveza u opštinama i gradovima po Srbiji i moći će da se uključe i grupe građana i pojedinci direktno u Savez. To se odnosi i na KiM – kaže on.
Zoran Lutovac, predsednik DS, za naš list kaže da DS na Kosovu ima poverenike u deset gradova ili opština i odbore u Zvečanu, Vučitrnu, Vitini, Kopsovu Polju i Gnjilanu. On nije odgovorio hoće li Savez delovati na Kosovu.
U Dveri nam je rečeno da imaju Odbor za KiM sa sedištem u Gračanici, kao i povereništva Leposavić-Kosovska Mitrovica koji su zaduženi za područja severno od Ibra i Gračanicu za sve južno od Ibra. „S obzirom na stanje okupacije, odbori rade veoma oprezno i smanjenim intenzitetom“, kažu u Dverima.
Dušan Janjić, direktor Foruma za etničke odnose, za naš list navodi da se savez formira od ostataka stranaka koje su nekada tokom svoje vlasti imali ozbiljan uticaj na Kosovu, DSS pogotovo, DS donekle. On podržava aktivnost SZS na Kosovu, ali smatra da je pravi trenutak propušten.
– Nije čudno da probaju da iskoriste momenat nesigurnosti i nepoverenja Srba prema aktuelnoj politici. Ipak, izuzev DSS i Dveri koji su uspeli da se pozicioniraju i zauzmu jasan stav. Ostale članice saveza, pa i Saša Janković i Boris Tadić su se diskvalifikovale jer nisu učestvovale u unutrašnjem dijalogu o Kosovu u kojem bi se nametnule kao alternativa među Srbima na KiM, koji svakako neće krenuti za liderima koji su u Beogradu. S druge strane, Srbi teško da će okrenuti leđa onima koji su u Beogradu na vlasti i koji kontrolišu službe – navodi Janjić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.