Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je danas da je u prvih pet meseci ove godine identifikovano 12 žrtava trgovine ljudima, od kojih je devet maloletno i da su od identifikovanih žrtava, devetoro državljani Srbije.
Stefanović je, na otvaranju konferencije povodom pokretanja projekta „Od opasnosti do sigurnosti – unapređenje zaštite žrtava trgovine ljudima u Srbiji“, rekao da je policija ove godine podnela 11 krivičnih prijava protiv 22 osobe zbog trgovine ljudima.
U 2017. godini identifikovano je 20 žrtva trgovine ljudima, od kojih je 13 bilo maloletno. Svih 20 su bili državljani Srbije. Policija je prošle godine zbog trgovine ljudima podnela krivične prijave protiv 24 osobe, dodao je on, saopštio je MUP Srbija.
Prema njegovim rečima u Srbiji, tokom migrantske krize nije zabeležen nijedan slučaj trgovine ljudima vezan za migrantE.
To ne znači da ne treba da budemo oprezni. Videli smo da na migratornoj ruti postoje takva krivična dela i da Srbija može biti deo u tom lancu, ukazao je Stefanović.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević rekao je da od ukupnog broja identifikovanih žrtava trgovine ljudima u poslednjih pet godina u Srbiji žene i devojke čine skoro 60 odsto.
Prema njegovim rečima, seksualno ropstvo je dominantan oblik eksploatcije, uz radnu eksploataciju, nelegalno usvojenje, prinudu na izvršenje krivičnih dela, prinuda na prosijačenje.
U velikom broju slučajeva, upozorio je Đorđević, trgovci ljudima su srodnici, bliske osobe ili poznanici žrtve.
Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu Kajl Skat rekao je da je trgovina ljudima zločin koji ne poznaje granice i može se naći i u delovima sveta gde ga najmanje očekujete, pa i u SAD.
Sjedinjene Države su 2000. godine usvojila Zakon o zaštiti žrtava trgovine ljudima, kao prvi sveobuhvatni akt koji omogućava trostruki pristup problemu – prevenciju, zaštitu i krivično gonjenje, rekao je Skat.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.