Japanu će možda biti potrebno pet godina da se ekonomski oporavi od katastrofalnog zemljotresa i cunamija koji su naneli štetu od 235 milijardi dolara, saopštila je Svetska banka. Kataklizma koja je pogodila Japan 11. marta i ubila više od 18.000 ljudi verovatno će umanjiti ovogodišnji ekonomski rast zemlje za pola procenta, procenila je banka.
Šteta naneta naseljima i infrastukturi je bez presedana, privredni rast trebalo bi da se ubrza tokom rekonsrukcije koja bi mogla da traje pet godina, navedeno je u saopštenju.
Kratkoročni pad domaće potražnje i smanjenje industrijske proizvodnje takođe će pogoditi trgovinu sa susednim zemljama, procenila je Banka. Južnokorejske kompanije izveštavaju o skoku cena nekih memorijskih čipova iz Japana od 20 odsto zbog zastoja u proizvodnji, dok tajvanski izvoznici automobila kažu da će idućeg meseca ostati bez japanskih auto delova.
Sivi dim se juče u jutarnjim časovima dizao iznad trećeg bloka nuklearne centrale Fukušima 1, zbog čega su iz nje evakuisani radnici, a uzrok pojave dima se utvrđuje, javila je američka agencija Asošijeted pres. Dim je izlazio iz bazena za skladištenje upotrebljenih šipki nuklearnog goriva, rekao je portparol kompanije Tokio elektrik pauer koja upravlja centralom.
Tokom vikenda u jezgru trećeg reaktora došlo je do iznenadnog rasta pritiska. Centrala Fukušima 1 pretrpela je 11. marta tešku havariju usled cunamija. Sistemi za hlađenje izbačeni su iz stroja, pa je na reaktorima dolazilo do požara, eksplozija i oslobađanja radioaktivnih materija. U toku su napori da se oštećena centrala stabilizuje, a, kako je juče javio Bi-Bi-Si, struja je vraćena u tri od šest reaktora.
Međutim, prema podacima agencije Ujedinjenih nacija za atomsku energiju (IAEA), sistemi za hlađenje još nisu reaktivirani. Uprava centrale je u međuvremenu saopštila da je nuklearno gorivo u najmanje problematičnim reaktorima pet i šest ohlađeno do bezbednog nivoa, te da su oni pod kontrolom.
Propusti pre potresa
Japanska Agencija za nuklearnu i industrijsku bezbednost kritikovala je kompaniju Tokio elektrik pauer zbog odsustva kontrole opreme u atomskoj centrali Fukušima, nekoliko nedelja pre nego što je elektrana teško oštećena u zemljotresu, javio je juče AP, preneo je FoNet. U izveštaju objavljenom 2. marta, devet dana pre zemljotresa, Agencija je navela da Tokio elektrik nije poštovala raspored kontrola i nije pregledala 33 elementa opreme nuklearke, uključujući generatore i pumpe važne za hlađenje šest atomskih reaktora.“Za sada ne možemo to direktno povezati sa najnovijim incidentom. Moramo sačekati temeljnu istragu, pošto rešimo krizu“, poručeno je iz Agencije za nuklearnu bezbednost. FoNet
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.