Direktorka Instituta za sociološka i kriminološka istraživanja dr Ivana Stevanović, gostujući u „Uranku“ na televiziji K1 govorila je o problemu narkomanije i strategiji borbe protiv ovog, najvećeg problema današnjice.
– Trećina zatvorenika u zatvorima u Srbiji su pravosnaženo osuđeni zbog krivičnih dela u vezi sa drogom ili dilovanjem droge. Najčešće je reč o imovinskim krivičnim delima, odnosno o krađama i razbojništvima koja u najvećem broju počine maloletnici – kazala je Stevanović.
Zvanična statistika pokazuje da broj počinjenih krivičnih dela od strane osoba starosti do 18 godina stagnira, ali zabrinjava to što imamo porast upotrebe nedozvoljenih supstanci u grupi od 19 do 30 godina. Problem je u tome što fiziološku zrelost često ne prati i emocionalna, te se poseže za psihoaktivnim supstancama.
Stevanović je istakla da je zbog toga važno da se ovom problemu pristupi multidisciplinarno, jer ovo nije samo pravni, već prevashodno sociološki i psihološki problem društva.
Ona je kazala i da je država pooštrila kaznenu politiku i da se danas zbog jednog džointa može završiti u zatvoru.
– Pitanje je, međutim, da li bi zbog droge trebalo da se ide u zatvor ili u bolnicu. U zatvorima mora postojati program podrške zavisnicima i ohrabruje što će jedan takav program uskoro početi da se primenuje u KPZ Sremska Mitrovica – najavila je Stevanović.
Veliki problem je i to što zakonom nije uređeno pitanje posedovanja narkotika za ličnu upotrebu, odnosno, ne postoji jedinstven stav te sudovi sami procenjuju šta je to mala, a šta velika količina narkotika, objasnila je ona.
Očekivati da droga nestane sa ulica je nerealno, kazala je za K1 Stevanović, jer ova kriminalna aktivnost donosi velike količine novca.
– Kada je reč o saradnji zemalja na Zapadnom Balkanu, u slučaju dilovanja droge ona je najbolja moguća. Zbog toga se problem dilovanja droge ne može rešavati u okviru jedne zemlje, već samo saradnjom među državama, pre svega saradnjom na nivou policija – ukazala je Ivana Stevanović.
Mlade osobe koje zloupotrebljavaju psihoaktivne supstance najčešće se za pomoć obraćaju vršnjacima, te je ključno da policija i obrazovni sistem posvete naročitu pažnju edukaciji dece već od četvrtog razreda osnovne škole.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.