Stigmatizacija Albanaca kao državna politika 1Foto: FoNet/MUP (arhiva)

Albanci sa juga Srbije oštro su reagovali nakon što je posle skoro dve godine od podnošenja tužbe protiv aktuelnog ministra policije Aleksandra Vulina, Viši sud kao neosnovanu odbacio tužbu za govor mržnje i upotrebe reči „Šiptar“ za ovu etničku zajednicu.

Ovde se radi o klasičnom primeru stigmatizacije Albanaca kroz stereotipne i negativne stavove koja nam se pripisuju jer se na ovaj način naše osobine i ponašanje vide drugačije i ispod adekvatnih socijalnih normi. Ovakvi primeri kojih ima i previše samo „usavršavaju“ negativnu stereotipiju i predstavljaju svojevrsni lakmus papir za određivanje intenziteta pojavnih oblika nacionalizma i ksenofobije u srpskom društvu prema jednoj manjinskoj etničkoj zajednici – objašnjava za Danas Ragmi Mustafa, predsednik Nacionalnog Saveta Albanaca (NSA).

Pežorativna politička retorika se pojačava i dobija na intenzitetu u turbulentnim političkim vremenima.

Riza Haljimi kao tadašnji direktor Srednje škole „25. Maj“ u Preševu je 1984. godine optužen od tadašnjih komunističkih vlasti da je „inicijator i organizator dopremanja“ literature sa „iredentističkim sadržajem“ iz Tirane, iako se radilo o romanu albanskog disidenta Ismaila Kadarea „General mrtve vojske“.

Sredinom devedesetih Haljimi će biti i osuđen za „nedozvoljeno delovanje protiv države na temeljima kosovske iredente“, dok će ga Viši sud rehabilitovati posle petooktobarske promene vlasti.

Iz današnje perspektive on sve kroz šta je prošao kao predstavnik manjinske albanske nacionalne zajednice ocenjuje kao „zaborav dijaloga i ljudskog međusobnog poštovanja“.

– Takva politička retorika, ma odakle dolazila, a pogotovu od ljudi koji imaju izvršnu političku vlast, izaziva podele i konfrontaciju među narodima i umnogome unižava čitav spektar normi iz oblasti poštovanja ljudskih prava u jednoj društvenoj zajednici – navodi Haljimi.

Književnik i publicista iz Vranja Zoran S. Nikolić navodi za Danas da „pežorativna imenovanja imaju cilj ili da značenjski odrede predmet konverzacije ili da uvrede“.

– U prvom slučaju stvarno se govori o tom predmetu komunikacije, u drugom onaj ko se pežorativno izražava otkriva svoju prirodu. Takođe je bitna karakteristika i to što današnji političari, i kada govore o drugima, oni se obraćaju svom korpusu birača i potencijalnih birača, o tim „drugima“ uglavnom i ne razmišljaju. To opet govori i o toj glasačkoj masi, prijemčivoj za sumnjive sugestije i loše poruke – navodi Nikolić.

Komentarišući sve češće istupe aktuelnih predstavnika vlasti prema etničkim manjinama u Srbiji, ali i odnos „sličnih“ kojih ima i među albanskim političarima, Nikolić navodi da su „današnji političari potekli iz kaljuge prosečnosti i ispodprosečnosti i dobro razumeju pravila koja u njoj vladaju“.

– Za njih je ta kaljuga zaokruženi univerzum, jer samo u njoj imaju moć. Oni ne smeju da iskorače sve i da vide stepenik na koji treba stati, jer to više ne bi bio njihov svet, ne bi više bili prvi među prostima. Zato je njihov jezik tako ogavan i bljutav, zato izaziva nelagodu. Sve ovo kada povežemo sa sprsko-albanskim odnosima, odmah primećujemo i da su „parnjaci“ sa albanske strane identični našim političarima, kaže Nikolić.

Ovakva retorika odjekivala je obostrano naročito u vreme međuetničkih sukoba u novembru 1999. godine na području Bujanovca, Preševa i Medveđe.

Petooktobarskim promenama retorika je dobila umivenije tonove, ali tu presudnu ulogu ima međunarodni faktor (diplomate iz NATO, Velike Britanije, EU, OEBS). Otuda Mustafa smatra da ponovno vraćanje u javni govor reči „Šiptar“ kod srpskih političara ima za cilj određenja da se radi o „građanima drugog reda“.

– Izraz „Šiptar“ nije pojam samoidentifikacije. Ne simbolizuje zajednicu, već provocira nasilje, ponižavanje, prezir, izrabljivanje i diskriminaciju. Dakle, to je kolonijalno-rasistički izraz koji se upotrebljavao i upotrebljava u Srbiji. Ne može se svesti na uvredu, obzirom na jako duboku pozadinu upotrebe ovog izraza od Aleksandra Rankovića, do Slobodana Miloševića i sada nekih aktuelnih političara koji unutar svoje zajednice ne nailaze na osudu – zaključuje Mustafa.

Vulin: Šiptar je sinonim za Albance

U Skupštini Srbije, reagujući na protest poslanika Šaipa Kamberija zbog odbijanja tužbe protiv njega, ministar policije Aleksandar Vulin je rekao: „Vi se zovete Šiptari, ja vas sa poštovanjem tako zovem. Ako budete u svojoj gramatici i književnosti promenili ime države, naroda i počeli da se međusobno oslovljavate engleskom verzijom imena vaše zemlje, verovatno će i Srbi vremenom početi tako da vas zovu, ali do tada nema uvrede u reči Šiptar, jer je Šiptar sinonim za Albance i prestanite da nas učite kako da govorimo i pišemo.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari