Slučaj Ćuruvija je gotova stvar. I tužilac se slaže.
Treba privesti Milana Radonjića i protiv njega podneti prijavu zbog organizovanja ubistva Slavka Ćuruvije, preneo je juče u Specijalnom sudu Zoran Stijović, bivši pomoćnik načelnika beogradskog centra Resora državne bezbednosti razgovor koji je sredinom jula 2001. godine vodio sa načelnikom BIA Goranom Petrovićem i njegovim zamenikom Zoranom Mijatovićem.
Stijović je, svedočeći u postupku koji se vodi zbog ubistva novinara Slavka Ćuruvije, istakao da je, iako se on nije slagao sa tim da je slučaj rešen, morao da prosledi nalog za hapšenje Radonjića.
– Nekoliko dana nismo mogli da lociramo Radonjića. Rečeno mi je da ne koristi telefon koji se prisluškuje, da je on iskusan operativac, da ne mogu da mu priđu..Onda sam ja zatražio broj telefona koji prisluškujemo i pozvao Radonjića. On se javio i za pola sata se pojavio kod nas – kazao je Stijović.
Prema njegovim rečima, Radonjić je saslušavan u podrumu zgrade SIV II, ali nije hteo da govori.
– Naredno jutro, oni iz Banjice su sastavili krvičnu prijavu koja je mene sačekala u koverti. Kada sam je otvorio video sam da se ona uopšte ne odnosi na ubistvo Ćuruvije, već Radonjića tereti za pomaganje u zločinu na Ibarskoj magistrali – naveo je Stijović.
Po podnošenju prijave protiv Radonjića, Stijović se, po sopstvenom svedočenju, vratio istraživanju ubistva Ćuruvije.
– Iz izjava Radonjićevih sekretarica dobilo sam indicije da su dokazi o ubistvu Ćuruvije sakrivani. U to vreme sam dobio dojave iz podzemlja da bi trebalo da se pričuvam – rekao je Stijović.
On je ubrzo, kako je rekao, saznao i ime čoveka koji je navodno trebalo da ga ubije.
– To je bio Nikola Lončar iz Jedinice za specijalne operacije. Pošto sam ga poznavao, nazvao sam ga telefonom i rekao mu da mi ne prilazi, pošto će u suprotnom biti pucnjave. Nakon toga sam nazvao Mijatovića i rekao mu da ako se nešto dogodi Lončaru, će mi on lično odgovarati – naveo je Stijović.
Prema njegovim rečima, nakon toga je otišao u bolnicu zbog problema sa srcem gde su ga posetili Petrović i Mijatović i uverili ga da je bezbedan.
– Nedugo posle toga ubijen je Momir Gavrilović, a zatim sam i ja isključen iz svih poslova – kazao je Stijović.
Podsetimo, za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije optuženi su bivši načelnik RDB-a Rade Marković, nekadašnji načelnik beogradskog centra RDB-a Milan Radonjić, bivši glavni inspektor Druge uprave RDB Ratko Romić i pripadnik rezervnog sastava RDB Miroslav Kurak. Svi optuženi se nalaze u pritvoru, osim Kuraka koji je u bekstvu i kojem se sudi u odsustvu.
Dokumentacija uništavana sistematski„Kada sam posle 5. oktobra došao u beogradski centar RDB-a dobili smo nalog od Vlade i načelnika Petrovića da prioritet posvetimo politčkim ubistvima i drugim nezakonitim radnjama službe. Ja sam se bavio nezakonitim postupanjem službe. Kada sam prikupio i obradio ogroman broj dokumentacije, došao sam do saznanja da je nakon petog oktobra, po nalogu tadašnjeg načelnika Radeta Markovića sistemski uništavana dokumentacija službe koja je mogla da ukaže na zloupotrebu službe“, kazao je Zoran Stijović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.