U Skupštinu Srbije stigao je predlog za izmenu Zakona o visokom obrazovanju koji otvara put za dolazak stranih visokoškolskih ustanova u Srbiju, što je ranije u više navrata najavljivao predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Predlog izmena zakona već je izazvao zabrinutost u akademskoj zajednici, ali se za sada niko od profesora sa Beogradskog univerziteta koje smo kontaktirali nije odazvao pozivu Danasa i objasni šta se sprema.
Prema onome što su nam rekli u nezvaničnim razgovorima, izmena Zakona o visokom obrazovanju otvara put da strani univerziteti dobijaju dozvolu za rad bez domaće akreditacije, čime bi se zaobišlo Nacionalno akreditaciono telo Srbije.
Druga novina je to što bi država sufinansirala školarinu našim studentima koji bi studirali na ispostavama stranih univerziteta u Srbiji, što se do sada nije dešavalo kad su u pitanju domaći privatni univerziteti i fakulteti.
U predlogu izmena Zakona piše da Ministarstvo „može izdati dozvolu za rad i inostranoj visokoškolskoj ustanovi za izvođenje studijskih programa osnovnih akademskih studija, master akademskih studija i doktorskih akademskih studija na osnovu sporazuma koji Ministarstvo potpisuje sa inostranom visokoškolskom ustanovom“.
„Sporazum obavezno sadrži elemente kojima se uređuju pitanja koja se odnose na organizaciju rada inostrane visokoškolske ustanove, način finansiranja rada inostrane visokoškolske ustanove, angažovanje nastavnog osoblja, režim studija, upis studenata i način organizovanja nastave, pitanje načina plaćanja naknada studenata za školarinu i druge troškove kao i druga pitanja od značaja za izvođenje studijskih programa osnovnih akademskih studija, master akademskih studija i doktorskih akademskih studija“, navodi se u predlogu za izmenu Zakona.
Uslov za izdavanje dozvole za rad je da je inostrana visokoškolska ustanova akreditovana u državi u kojoj ima sedište i da su studijski programi za koje dobija dozvolu za rad akreditovani u državi u kojoj ima sedište.
Inostrana visokoškolska ustanova delatnost obavlja u predstavništvu koje se navodi u dozvoli za rad.
Javne isprave izdate od strane inostrane visokoškolske ustanove koja obavlja delatnost u Republici Srbiji smatraju se stranim visokoškolskim ispravama.
Dozvola za rad se obnavlja na svakih sedam godina.
U predlogu piše i da se „u cilju unapređenja delatnosti i podizanja kvaliteta rada, za naknadu školarine odnosno dela školarine studenata kao i za druge troškove studenata državljana Republike Srbije koji upišu studije na visokoškolskoj ustanovi koja ima dozvolu za rad, sredstva mogu biti obezbeđena iz budžeta Republike Srbije.
U obrazloženju predloga za izmenu zakona se navodi da je u prethodnom periodu više prestižnih inostranih univerziteta iskazalo interes da otpočne sa radom u Srbiji.
„Imajući u vidu da jedan broj državljana Republike Srbije upisuju studije na inostranim univerzitetima na ovaj način bi se stvorile mogućnosti da se određeni studijski programi realizuju u Republici Srbiji što bi doprinelo i smanjenju troškova studiranja. Dopunom Zakona se stvaraju uslovi da inostrane visokoškolske ustanove mogu da obavljaju delatnost u Srbiji“, navodi se u tekstu.
Dodaje se i da je predlog za izmenu zakona u skladu sa Strategijom razvoja obrazovanja i vaspitanja u Srbiji do 2030. godine, te da se značaj ogleda u postizanju povećanog kvaliteta, relevantnosti i pravednosti visokog obrazovanja.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić više puta je najavljivao otvaranje franšiza stranih univerziteta u Srbiji, a prema onome što je dospelo do javnosti pominje se italijanski univerzitet Bokoni, čiji su predstavnici dolazili u našu zemlju.
Međutim, kako je Danas pisao, oni su imali sastanak sa rukovodstvom Ekonomskog fakulteta, koji je bio zainteresovan za realizovanje zajedničkih studijskih programa sa italijanskim kolegama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.