Nekoliko profesora Filozofskog fakulteta u Beogradu zatražilo je od Sekretarijata za kulturu Grada Beograda da im, prema Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, dostavi podatke o troškovima oko izrade i postavljanja spomenika Stefanu Nemanji.
Zahtev su podneli profesori Dubravka Stojanović, Ognjen Radonjić, Saša Brajović, Nenad Makuljević i Milan Vukomanović.
Jedan od potpisanih, istoričarka Dubravka Stojanović, objašnjava za Danas da je stala uz ovaj zahtev zbog potpunog neslaganja sa estetikom ovog spomenika, a posebno zato što gradske vlasti nisu javnosti položile račun o troškovima ovog projekta.
– Spomenik je em monstruoznih gabarita, em je kič, em zagrađuje divnu zgradu „pokojne“ Železničke stanice, em je cena, kako izgleda – tajna, odnosno sumnjiva. Ako svi argumenti udruženih struka i građana nisu bili dovoljni da se zaustavi to uništavanje Savskog trga, možda će odbijanje gradske vlasti da se obelodani cena – otkriti u čemu je tajna te nakaze. Možda je ipak sve samo u novcu, zaključuje Stojanović.
U Zahtevu za dostavljanje informacija od javnog značaja, pet profesora FIlozofskog navelo je da su izgradnju spomenika Stefanu Nemanji pokrenuli i realizuju državni i gradski organi.
Oni su od Sekretarijata za kulturu gradske uprave grada Beograda, kao raspisivača i naručioca konkursa, zatražili da javnost obavesti o svim troškovima koji obuhvataju celokupni proces konkursa, izrade, transporta i postavljanja spomenika Stefanu Nemanji, o angažovanim preduzećima i pojedincima koji su obavili te poslove i datumima zaključivanja svih ugovora, kao i o izvoru finansijskih sredstava za te troškove.
„Izgradnja spomenika Stefanu Nemanji, autora Aleksandra Rukavišnjikova, na Savskom trgu u Beogradu nalazi se u središtu pažnje javnosti, pa je dobijanje potpunih informacija o svim aspektima ovog procesa od izuzetne važnosti“, naveli su oni u zahtevu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.