Predsednik Upravnog odbora Udruženja toplana Srbije Dejan Stojanović rekao je danas da je najveći deo energenata za predstojeću sezonu obezbeđen i da su remonti toplana privedeni kraju.
On je za Betu rekao da je, od 551 milion kubika gasa neophodnih za celu sezonu grejanja, ugovorena nabavka 321,6 miliona kubika gasa koji koriste toplane u svim većim gradovima Srbije.
„Od neophodnih 65.000 tona mazuta ugovoreno je 21.000 tona, a od potrebnih 160.000 tona uglja obezbeđeno je 145.000 tona“, rekao je Stojanović.
Toplane u Obrenovcu, Požarevcu, Kostolcu, Lazarevcu i Novom Sadu dogovorile su sa elektranama isporuku tople vode koju koriste za centralno grejanje.
Remonti toplana se, prema njegovim rečima, privode kraju i nema većih problema, osim što se otežano odvija u Jagodini i što ima problema na vrelovodu u Bačkoj Palanci. Toplana u Kruševcu koja je bila u većim finansijskim problemima je uz pomoć države započela remont i završiće ga do početka grejne sezone.
Toplane u Srbiji duguju dobavljačima za gas dve milijarde dinara, za mazut 1,4 milijarde i milijardu dinara za ugalj. Stojanović je rekao da to nisu sve stari dugovi, već da su u te sume uključene i tekuće obaveze.
Lokalne samouprave, kako je rekao Stojanović odlučuju o tome da li će se pomerati datum početka grejne sezone ili će i dalje radijatori biti topli od 15. oktobra do 15. aprila.
Udruženje toplana Srbije je predložilo da grejna sezona u slučaju da temperature tri dana uzastopno budu niže od 12 stepeni Celzijusa greju i u periodu od 1. oktobra do 14. oktobra i od 16. aprila do kraja aprila.
Grejanje, zavisno od vremenskih uslova i saglasnosti lokalne samouprave, kako je predložilo Uduženje toplana, može biti uključeno i od 20. septembra do 1. oktobra i od 1. maja do 10. maja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.