Stojković: Vlast nema nimalo empatije prema najugroženijima 1EPA-EFE/YAHYA ARHAB

Želja Ministarstva za rad da se „odbrani“ od navoda iz izveštaja „Zaboravljena deca Srbije“, tražeći od autora dokaze za iznete tvrdnje o sistemskom zanemarivanju i zlostavljanju dece ometene u razvoju, nije urodila efektom kojim su se nadali.

Svojim saopštenjem, u kojem su organizacije civilnog društva optužili za paušalne ocene, pitanje uslova u kojima borave deca sa smetnjama u razvoju postavili su u fokus javnosti koje počinje da traži odgovorne za postojeću situaciju.

Tako je grupa organizacija i istaknutih pojedinaca u javnom pismu zatražila neopozivu ostavku predsednice Vlade Ane Brnabić i ministarke za rad, socijalna i boračka pitanja Darije Kisić Tepavčević.

„Nepoštovanje zakona, osnovnih civilizacijskih normi, potpuna indolencija, neznanje, nedostatak empatije, arogantno i beskrupulozno zanemarivanje faktografski iznetih činjenica, predstavljaju ne samo dovoljan razlog za ovaj zahtev, već istovremeno označavaju prelomnu tačku nakon koje će ovo društvo postojati kao smislena zajednica ili će potpuno nestati“, navodi se u saopštenju u kojem se traže ostavke.

Biljana Stojković, profesorka Biološkog fakulteta u Beogradu i jedna od potpisnica zahteva ističe za Danas da saopštenje ministarstva otkriva odnos vlasti prema ugroženim kategorijama stanovništva, a posledično i prema celom društvu.

– Njihov prvi greh je što se nisu uopšte bavili ovim pitanjem i što nisu ništa činili da poprave uslove u kojima borave deca sa smetnjama u razvoju a koja su naprosto neverovatna. NJihov naredni greh je to saopštenje u kojem su otkrili da oni ni ne smatraju da je to njihova odgovornost i gde su se odmah fokusirali na napade na one koji su izneli razmere problema, navodi Stojković, dodajući da je vlast u ovom slučaju pokazala potpuno odsustvo bilo kakve empatije prema najugroženijima.

Izveštaj „Zaboravljena deca Srbije“ o uslovima zbog kojeg je reagovalo ministarstvo nedavno su objavile organizacije Disability rights international (DRI) i Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom MDRI-S. U izveštaju je konstatovano da je Srbija „zaboravila na decu sa smetnjama u razvoju i invaliditetom“.

„U ovom trenutku, deca sa smetnjama u razvoju čine oko 80% dece koja žive u institucijama, gde su često pomešana sa odraslima i gde im preti doživotna segregacija. I dalje se vrši prijem odojčadi i dece mlađe od tri godine koja ostaju u institucijama – praksa koja nanosi bespovratne posledice po njihov fizički i psihički razvoj, poput poremećaja vezivanja, koje mogu trajati doživotno“, između ostalog stoji u izveštaju uz dodatak da je dominantan uzrok napuštanja institucije – smrt“, između ostalog stoji u izveštaju.

Nakon inicijalnog saopštenja u kojem su pozvali organizacije da dokumentuju svoje tvrdnje, a potom i njihovog odgovora da je pre objavljivanja izveštaj poslat ministarstvu, organizovan je sastanak između ministarke Tepavčević i predstavnika civilnog sektora. Tom prilikom je dogovoreno da se oformi stručni tim koji će ponovo obići ustanove, ustanoviti situaciju i izneti konkretna rešenja za poboljšanje položaja korisnika.

O ovoj situaciji u toku jučerašnjeg dana govorio je i Zaštitnik građana Zoran Pašalić ističući da je namera da se sva deca sa mentalnim oboljenjima, koja su u ustanovama socijalne zaštite, izmeste u primarne porodice, kod rođaka ili hranitelja, ali to nije lako ostvarljivo.

„To je namera do koje nije lako doći. Imao sam kontakte sa tom decom, verbalne kod onih kod kojih je moguće ili neverbalne, kada vidite šta im treba, a treba im kontakt zasnovan na emociji i empatiji“, rekao je Pašalić za N1.

Da postoji problem sa rezidencijalnim smeštajem dece sa smetnjama u razvoju, prepoznao je i UNICEF koji je u jučerašnjem saopštenju istakao da su mnoge od tačaka iz izveštaja već obuhvaćene tekućom reformom sistema brige o deci i procesa deinstitucionalizacije.

„Srbija je postigla značajan napredak u smanjenju broja dece u ustanovama. Na globalnom nivou, Srbija je jedna od zemalja sa najmanjim procentom dece u ustanovama (manje od 100 dece na 100.000 dece). Međutim, deca sa smetnjama u razvoju i/ili invaliditetom su još uvek previše zastupljena u institucijama, njihov boravak je dugoročan i često su smeštena zajedno sa odraslima. Procenjuje se da je četvoro od petoro dece koja su smeštena u ustanove deca sa smetnjama u razvoju i/ili invaliditetom, što je 73,9 odsto sve dece u rezidencijalnom smeštaju“, saopštio je juče UNICEF u Srbiji.

Mirović: Nije bilo zanemarivanja ni mučenja dece

Pokrajinska vlada kontinuirano vodi računa o svih šest domova za smeštaj dece i omladine kojima je osnivač, i do sada nisu zabeležene nepravilnosti u radu ovih ustanova, niti je konstatovano zanemarivanje korisnika, izjavio je pokrajinski premijer Igor Mirović povodom izveštaja o sistemskom i dugogodišnjem zanemarivanju, pa i mučenju dece u ustanovama socijalne zaštite širom zemlje.

Kako se navodi u saopštenju pres biroa Pokrajinske vlade, u protekle četiri godine Pokrajinska vlada izdvojila je 260,7 miliona dinara za poboljšanje standarda i kvaliteta života korisnika i zaposlenih u tim ustanovama, dok će novim rebalansom pokrajinskog budžeta biti izdvojeno više od 70 miliona dinara.

„Iako su inspekcijski izveštaji pozitivni, lično sam naložio da se izvrše dodatne kontrole i ostalih ustanova. Pokrajinska vlada u potpunosti je na raspolaganju službama, građanima i nevladinim organizacijama jer je to veoma bitno za celokupnu zajednicu. Nastavićemo da vodimo računa o najosetljivijim grupama i da kontinuiranim ulaganjima unapređujemo uslove u cilju stvaranju jednakih mogućnosti za sve“, naveo je Mirović. On je istakao da će tokom narednih nedelja, bez najave, obići sve domove za smeštaj dece i omladine kako bi se i lično uverio u stanje u tim ustanovama. R. B.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari