Vodeći državni dnevnik u Zimbabveu prenosi danas zvanične statističke podatke prema kojima je godišnja inflacija u ovoj zemlji do jula dostigla neverovatnu stopu od 231 milion odsto.

Nezavisni ekonomski stručnjaci predviđaju da će hiperinflacija u ovoj južnoj afričkoj naciji dostići i milijardite procente. List Herlad navodi da je jedan od uzroka rasta stope inflacije povećanje cena hleba i žitarica. Dogovor o podeli vlasti postignut letos između predsednika Roberta Mugabea i opozicionog lidera Morgana Cvangiraija nije umanjio ekonomsku krizu u zemlji. UN su procenile da je za gotovo dva miliona ljudi u ovoj zemlji neophodna hitna pomoć u hrani.

Agencija UN za hranu došla je do otkrića da se u nekim ruralnim područjima građani Zimbabvea prehranjuju divljim plodovima zahvaljujući višemesečnoj blokadi vlade koja onemogućava dostavljanje pomoći u mnoge krajeve zemlje. Na sreću blokada je ukinuta u avgustu, a portparol organizacije UN Svetski program za hranu Ričard Li u pratnji humanitarnih radnika prisustvovao je prvoj masovnoj raspodeli pomoći osiromašenom regionu Zimbabvea. Ekonomski kolaps u zemlji dodatno doprinosi gladi, budući da opremu za poljoprivredu, fertilizatore i seme nije moguće dostaviti određenim delovima zemlje. Navodi se i da sve veća stopa obolelih od Aids pustoši poljoprivrednu radnu snagu.

Kombinacija brojnih faktora i višegodišnja nestašica hrane stavili su Zimbabve u kategoriju najsiromašnijih regiona u Africi. Prema procenama UN, za gotovo 45 odsto građana Zimbabvea od ukupno 5.1 milion stanovnika ove zemlje neophodna je hitna pomoć u hrani do početka naredne godine. Glavni donatori Zimbabvea su SAD i Britanija, inače zemlje oštri kritičari vlasti aktuelnog predsednika Roberta Mugabea. Oni tvrde da je Mugabe glavni krivac ekonomskih sankcija Zapada protiv Zimbabvea.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari