Povišeni vodostaji na većini reka u Srbiji odneli su juče i drugu žrtvu. Stariji muškarac stradao je u svojoj kući u Zaječaru, nakon što je silazeći sa sprata, okliznuvši se pao u vodu dubine jedan metar.
Poplavama su najugroženiji Leskovac i Zaječar, dok se situacija u Prokuplju, Žitorađi i Kraljevu normalizuje.
Predrag Marić, načelnik Sektora MUP-a Srbije za vanredne situacije, obišao je juče poplavljena područja.
– Poplavama su najugroženiji Leskovac i Zaječar. Nažalost, u Zaječaru je jedna starija osoba izgubila život u svojoj kući. Prilikom silaženja sa sprata, čovek se okliznuo i upao u vodu dubine oko jedan metar, gde je i stradao – kaže Marić za Danas. On dodaje da je voda prodrla u dva naselja u Zaječaru gde je evakuisano deset osoba.
Prema njegovim rečima, nivo vode u Leskovcu trenutno stagnira, ali je pod vodom još više stotina kuća.
– Pripadnici Sektora danonoćno su na terenu i crpe vodu iz poplavljenih naselja u Leskovcu – ističe Marić. On dodaje da će zbog najave novih padavina stepen pripravnosti biti podignut na najviši nivo i da je situacija u Prokuplju, Žitorađi, Kraljevu i Jagodini mnogo bolja.
Boban Sokolović, član Gradskog veća za odbranu od poplava Leskovca, kaže za Danas da su poplavama najteže pogođena naselja Bobište i Ančiki, gde se više od 200 domaćinstava i više stotina hektara oranica nalazi pod vodom. On navodi da evakuisani građani još nemaju mogućnost za povratak u svoje domove.
– Imamo veliku pomoć MUP-a, ali nam ipak nedostaju crpne pumpe za izvlačenje vode – ističe Sokolović.
Milko Todorović, član gradskog veća Zaječara, kaže za naš list da nivo Belog Timoka opada i da su utvrđivanjem bedema džakovima sa peskom i šutom uspeli da odbrane polovinu naselja koja su bila poplavljena u poplavama pre mesec dana.
Milan Arsović, predsednik opštine Prokuplje, ističe za Danas da je nivo reke Toplice opao i da se voda povukla iz ugroženih područja i reni bunara u ovoj opštini, kao i da je voda najveću štetu nanela teniskim terenima i delu gradskog groblja.
– Za 60 osoba koje su evakuisane iz svojih domova i smeštene kod rodbine i prijatelja obezbeđuju se neophodne namirnice, hrana, voda i ćebad – ističe Arsović. Prema njegovim rečima, šteta je procenjena na oko 35 miliona dinara, ali se očekuje da će ona biti mnogo veća jer još nisu obrađeni svi izveštaji.
Preko 60.000 stanovnika Vranja i nekoliko susednih sela i dalje nemaju vodu, pri čemu niko od stručnjaka u gradskom vodovodu nije spreman da kaže kada će voda poteći iz slavina, pa je situacija u gradu i dalje vanredna.
Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda vanredne mere od poplava prevaziđene su na Južnoj i Velikoj Moravi.
Petrović: Najugroženiji poljoprivrednici
Miodrag Petrović, predsednik opštine Žitorađa, kaže za Danas da su poplavama u ovom području najviše oštećeni poljoprivrednici, jer se pod vodom nalazi više stotina plastenika i nekoliko stotina hektara obradivih površina. „ Do sela Voljčinac i Pejkovac nije moguće doći automobilom, već samo teškim mašinama i traktorima“, ističe Petrović. Prema njegovim rečima, šteta u ovom području je oko 100 miliona dinara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.