U kuloarima novosadskih odbora DS i naprednjaka strahuju da će posle 6. maja biti žrtve podozrevanog dogovora beogradskih centrala dveju stranaka oko pozicije gradonačelnika državne prestonice.



I demokrate i naprednjaci imaju potajni strah da će, u slučaju tesne pobede Đilasa ili Vučića u Beogradu, Novi Sad služiti kao utešna nagrada drugoj strani. Deo demokrata je ubeđen da se upravo to dogodilo na lokalnim izborima 2004, kada je na neposrednom biranju sa nekoliko stotina glasova više Maja Gojković, na krilima narastajuće popularnosti SRS, pobedila dotadašnjeg gradonačelnika Borislava Novakovića iz DS. Istovremeno, u Beogradu je Goran Bogdanović pobedio Aleksandra Vučića.


Novosadski DS prvenstveno se nada da će neupitna postizborna koalicija s Čankovom LSV i SPO, koji nastupaju zajedno, biti dovoljna za formiranje većine od 40 i više odbornika. Neophodnu ali nestalnu većinu, uz privilegije vlasti i komociju opozicije, daje odbornička grupa URS na čelu s Majom Gojković. I demokrate i ligaši bi voleli da izbegnu situaciju u kojoj formiranje i funkcionisanje vlasti zavisi od dobre volje Gojkovićeve. Naročito nakon što su u decembru 2011. odbornici URS (Narodna partija i G17) sprečili usvajanje budžeta.

Formiranju nove vlasti nadaju se i naprednjaci, ali predizborna računica je manje na njihovoj strani. Istraživanja javnog mnjenja u Novom Sadu nedvosmisleno ukazuju da će oni biti najbrojnija snaga u Skupštini grada, ali za postizborna dešavanja to im neće biti dovoljno. Kako zasad stvari stoje, ispod cenzusa su njihovi „prirodni partneri“ iz DSS, koji u ovom sazivu imaju dva odbornika. Ipak, u SNS veruju da je moguć dogovor i s Majom Gojković, koja je već poručila da joj je prihvatljiva koalicija sa svakim, osim sa LSV i SPO, kao i njenim kadrovima koji su prebegli u DS.

Ispod cenzusa su i SPS i LDP, s nedavno formiranim novosadskim odborom, dok će SRS, koja je u dva mandata imala gradonačelnika, i ovog puta sigurno biti u parlamentu. Njihova odbornička grupa sada ima 26 članova, među kojima je devet mandata koje uprkos odlukama Ustavnog i Upravnog suda nisu vraćene SNS. Ipak, teško da će ponovo imati toliku snagu, a posle izbora verovatno neće ni ulaziti u koalicije.

Kako god, tokom prethodnih 12 godina, na mestu gradonačelnika Novog Sada smenjivale su se demokrate i radikali, potrošeno je preko dve milijarde evra i završena samo jedna velika investicija – Most slobode, porušen u bombardovanju 1999, a čiju je izgradnju većim delom finansirala EU. Istovremeno, preko 80 odsto prigradskih naselja je bez kanalizacije i komunalno neopremljeno, pa će kandidati imati težak zadatak da motivišu glasače koji nisu iz njihovih redova.

Igor Pavličić (DS)

Advokaturom se bavio od 1998. do 2008, kada je kao kadar DS postao gradonačelnik Novog Sada i poslanik u Skupštini Vojvodine, iz koje je 2011. izašao zbog sukoba interesa. Na čelu Gradskog odbora DS je još od 2006. godine. Trenirao je atletiku i prošao sve selekcije Košarkaškog kluba Vojvodina. Simbol njegove kampanje su izgradnja i obilazak gradilišta.

Maja Gojković (URS)

Gradonačelnica od 2004. do 2008, matičnu SRS je napustila 2007. godine. Na lokalnim izborima 2008. učestvovala je s listom „Grupa građana – Maja Gojković“ i osvojila sedam mesta u Skupštini Novog Sada. Ubrzo je registrovala Narodnu partiju, koja je ušla u Ujedinjene regione Srbije. Članica je Predsedništva URS. Po profesiji advokat, voli i da se druži s ljudima sa estrade.

Miloš Vučević (SNS)

Jedan od osnivača naprednjaka u Novom Sadu i sin Zorana Vučevića, predsednika Skupštine grada iz redova SRS u prethodnom sazivu. Po profesiji je advokat i radio je u svojoj advokatskoj kancelariji 12 godina. Za šefa novosadske SNS izabran je 2011. Ciničnim opaskama zamera vlastima na korupciji i odsustvu vizije i strategije.

Aleksandra Jerkov (LSV)

Najmlađa je među kandidatima. Magistrirala je na studijama evropskih integracija i regionalizma Univerziteta u Gracu, a članica Lige je od 2000. godine. Od 2007. je narodna poslanica u Skupštini Srbije, gde je zamenica šefa poslaničke grupe Za evropsku Srbiju. Igoru Pavličiću zamera da nema hrabrosti.

Đurađ Jakšić (SRS)

Istoričar s najviše vremena provedenog za govornicom u ovom sazivu Skupštine grada. Prepoznatljiv po odmerenom rečniku, neprestani kritičar odluka Gradskog veća.

Borko Ilić (DSS)

Diplomirani ekonomista, završava specijalističke studije na FPN u Beogradu i francuski jezik u Novom Sadu. Potpredsednik je DSS i šef poslanika te stranke u Skupštini Vojvodine. U kampanji traži da direktori javnih preduzeća moraju imati bar pet godina radnog iskustva u privredi ili komunalnom sektoru, a u nadzorne odbore treba birati i predstavnike opozicije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari