Radnici Fabrike automobila Priboj (FAP) koji su od 23. februara u generalnom štrajku, posle više neuspešnih pregovora u Vladi Srbije i neispunjavanja zahteva odlučili su prekjuče da počnu štrajk glađu. Predstavnici štrajkačkog odbora juče su, sa predstavnicima lokalne samouprave, po treći put, u poslednjih pet dana otputovali iz Priboja za Beograd kako bi opet prisustvovali pregovorima u Vladi Srbije.
Učešće u generalnom štrajku potpisom je potvrdilo 511 od 650 radnika koliko ih je trenutno zaposleno u FAP. Njih oko 30 u sredu je u prostorijama upravne zgrade počelo štrajk glađu. Oni su tu i prenoćili, a juče ujutro su sa predsednikom opštine Lazarom Rvovićem krenuli na još jedne, hitne, razgovore u Vladu Srbije, gde će se, kako im je najavljeno, sasatati sa ministrom privrede Željkom Sertićem. Radnicima je rečeno da postoje šanse da se ovoga puta izađe u susret njihovim zahtevima.
– Iako štrajkujemo glađu krenuli smo na još jedne pregovore, sa nama je predsednik opštine. Radnici žele da se štrajk radikalizuje. Sada smo učvrstili naš zahtev da se mora naći rešenje da FAP opstane i da se nađe posao za sve radnike. Imamo neke nagoveštaje da će nam ovoga puta izaći u susret, kaže Miroslav Mršević, predsednik štrajkačkog odbora. Prvi pregovori u Vladi Srbije održani su 17. februara. Tada su zahteve radnika za isplatu plata, povezivanje staža i zaustavljanje, kako oni kažu „nezakonitog otuđenja imovine“, predstavnici vlade nazvali nerealnim. Radnici su 23. februara stupili u generalni štrajk, a tada su iz vlade poručili, iako je u štrajku bilo 80 odsto radnika, da oni žele da pregovaraju sa Miloradom Dragašom i ostalim predstavnicima sindikata koji nisu u štrajku. Štrajkači su tada krenuli u protestnu i šetnju ispred zgrade u kojoj se održaval sednica Skupštine opštine, gde im se obratio predsednik opštine Lazar Rvović i rekao da se sada vidi da su oni u većini i da su legitimni predstavnici radnika. Predstavnik štrajkača Miroslav Mršević je na početku sednice SO Priboj koja je bila u toku, izneo zahteve štrajkača i tražio podršku .
Nakon toga u vladi je zakazan i održan sastanak sa štrajkačima gde im je rečeno da ce FAP po završetku zaštite za preduzeća u restruktuiranju, 1. juna, morati u stečaj, jer su pregovori sa finskim preduzećem Sisu auto, propali zbog njihovih nerealnih zahteva za subvencije. Tada je rečeno da će od dela fabrike biti napravljen vojno remontni zavod koji će moći da uposli najviše 150 radnika. Ostalim radnicima će, kako im je tada rečeno, po socijalnom programu, biti isplaćene otpremnine, 200 evra po godini staža.
Sertić nekad i sad
Danas je još letos pisao da su pregovori Vlade Srbije i Sisu auto zapali „u ćorsokak“ jer su Finci tražili subvencije od 30.000 evra po zaposlenom. „Nije istina da je finski Sisu odustao, pregovori su u toku. Njihov uslov nikada nije bio da se radno mesto subvencioniše sa 30.000 evra“, rekao je Sertić za Danas prošlog leta. Pre nekoliko dana, Sertić je, gostujući u „Kažiprstu“ B92, faktički negirao svoju raniju tvrdnju, potvrđujući da su Finci tražili 30 miliona dolara podsticaja, „što nije bilo u skladu sa zakonskim rešenjima, a moramo da imamo i neku vrstu garancija za to“. Ministar Sertić tvrdi da pregovori sa Fincima nisu ipak propali i da FAP neće otići u stečaj posle 31. maja, kada ističe zakonska zaštita za niz državnih preduzeća.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.