Članovi Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije stupiće 17. novembra u jednodnevni štrajk upozorenja, a toga dana časovi u školama biće skraćeni na 30 minuta.
Unija traži povećanje plata zaposlenima u obrazovanju za 12 odsto, ispunjavanje sporazuma, koji su četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika potpisala nakon velikog štrajka 2015, kao i da Ministarstvo prosvete hitno preduzme mere protiv direktora škola koji ne žele da preuzmu tehnološke viškove.
Jasna Janković, predsednica Unije, rekla je da protestom upozoranje prosvetari obeležavaju dvogodišnjicu početka najvećeg štrajka u istoriji srpskog obrazovanja, koji je država brutalno ugušila. Ona je navela da Unija ima članove u 736 škola i da nisu pozvali druge sindikate obrazovanja da im se pridruže u štrajku, ali da oni koji žele, to mogu da učine.
– Najavljenim povećanjem plata za šest do sedam odsto zarade će samo nominalno biti iste kao pre smanjenja. A da bi plata realno bila vraćena na nivo iz novembra 2014, potrebno je povaćenje od 12 odsto, jer je inflacija u prethodne dve godine bila 4,2 odsto. Međutim, čak i sa povišicom od 12 odsto bićemo ispod republičkog proseka – rekao je član Predsedništva Unije Vladimir Adžić, napominjući da je smanjenje zarada prosvetu koštalo 7,2 milijarde dinara, odnosno da je svaki prosvetni radnik za prethodne dve godine izgubio preko 90.000 dinara.
Adžić je naveo da Unija traži korekciju koeficijenata u naredne tri godine, kako bi se odnos između najniže i najviše zarade vratio na jedan prema tri, pošto Vlada Srbije nije ispunila obaveze iz sporazuma i uvela platne razrede. Zvonimir Jović, član Predsedništva Unije, naveo je da gotovo nijedna odredba iz tog sporazuma nije ispunjena i da je država prevarila prosvetne radnike, koji su ostali bez novogodišnje nagrade i pomoći u visini jedne prosečne plate. On je istakao da su prosvetari dosad dobili povišicu od četiri odsto, koja je zaobišla pomoćne radnike i nenastavno osoblje sa četvrtim stepenom stručne spreme. Jović je rekao da će povećanjem minimalne cene rada plate “tetkica”, koje imaju prvi stepen stručnosti biti izjednačene sa zaradama zaposlenih sa srednjom školom.
Unija je ponovo pozvala ministra prosvete da reaguje i preduzme mere protiv više od 200 direktora škola koji odbijaju da preuzmu tehnološke viškove i time krše zakon, poseban kolektivi ugovor i uputstva Ministarstva prosvete. Na pitanje Danasa zašto ne kažu ko su ti direktori, Jasna Janković je odgovorila da “nije posao sindikata da smenjuje, niti da obelodani ko su ti ljudi”, ali da će, ako se ništa ne preduzme, biti primorani da obaveste javnost. Prema rečima Dobrivoja Marjanovića, država je zahvaljujući preuzimanju viškova tokom prethodne dve godine uštedela oko 3,5 milijardi dinara.
SRPS: Odluka u četvrtakSindikat radnika u prosveti Srbije saopštio je da će u četvrtak odlučiti da li će učestvovati u jednočasovnom štrajku upozoranja 17. novembra i jednodnevnoj obustavi rada kada se u Skupštini Srbije bude odlučivalo o budžetu za 2017. godinu. Taj sindikat je zatražio hitan sastanak sa ministrom prosvete zbog neispunjenih obaveza iz sporazuma o rešavanju spornih pitanja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.