Bez obzira na to što su zaposleni u zdravstvu, 16. decembra, dobili umanjene akontacije za 5.000 do 15.000 dinara, pokrenuli čak dve peticije i Fejsbuk grupu u vezi sa štrajkom, odnosno gde se dogovaraju da izađu na ulice, pridruže se studentima, Sindikat zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Srbije nije za obustavu rada, i, kako kažu sindikalci za Danas, u pitanju je greška u programu za obračun plata koja će biti ispravljena. U januaru.
Isto to tvrde i Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo finansija.
Ipak, prvi lekari koji su u petak obustavili svoj rad na 15 minuta i pridružili se studentima u akciji Zastani, Srbijo bili su sa Odeljenja za anesteziju ZC Studenica iz Kraljeva i hirurzi, internisti, lekari opšte medicine i drugi ZC Knjaževac.
Na Fejsbuk grupi Štrajk zdravstvenih radnika i SHMP, napravljenoj pre tri dana, a koja sada broji preko 6.900 zdravstvenih radnika, najavljeno je okupljanje, u petak, u Novom Sadu, u 20 časova, na Trgu slobode i beogradskoj Slaviji, u nedelju, u 16 sati.
Zdravstveni radnici zaista su se pojavili juče na Trgu slobode u Novom Sadu, u okviru skupa koji je organizovao Miša Bačulov, odbornik u Skupštini grada Novog Sada i predsednik Udruženja „Budi heroj“, pod nazivom „Vi kitite – Mi pamtimo“.
Istovremeno, zaposleni u zdravstvu danima traže od sindikata da se „probude i reaguju“ u vezi sa poslednjim dešavanjima, a Zoran Savić, predsednik Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Srbije, kaže za Danas da im se članovi povodom štrajka nisu obraćali, ali jesu zbog umanjenja akontacije.
„Nisam za štrajk“
On nije za štrajk, a kada su plate u pitanju kaže:
“Juče sam imao telefonski razgovor sa ministrom zdravlja Zlatiborom Lončarom, državnim sekretarom u Ministarstvu finansija i šefom tamošnjeg kabineta i dogovoreno je da se održi sastanak kako bi se uočene nepravilnosti u programa Iskra, koji obračunava plate i zaposlenima u zdravstvu, ispravile i da se ovo više ne bi dešavalo. Iskra obračunava akontaciju u zdravstvu na realan broj sati. Nisu zaposleni oštećeni i svaki dinar će biti isplaćen. Ne do kraja meseca, već u januaru jer se konačna plata za decembar isplaćuje u januaru. Predložili smo da se sve isplati do kraja meseca, ali to nije odobreno i biće isplaćeno onako kako je predviđeno. Ostao je problem Iskre”, priča Savić za Danas.
Dodaje da je ministar zdravlja rekao da je razgovarao sa nadležnima u Ministarstvu finansija i da će, u najskorije vreme, možda čak i do kraja godine biti organizovan sastanak sa predstavnikom Ministarstva finasija i reprezentativnih sindikata da bi se utvrdilo šta bi trebalo promeniti videli šta u sistemu Iskra.
„Obračunata plata za 10 dana“
Upitan šta se konkretno desilo 16. decembra, on kaže da je obračunata plata za 10 dana, koliko ih je bilo radnih u prvih 15 dana meseca, dok će u drugom delu biti obračunato za ostalih 12 dana.
“Tako da će drugi deo biti znatno veći od prvog. Zaposleni će dobiti punu platu. Neće im biti umanjena. Ovo nije prvi ovakav slučaj da se desio otkako je uveden sistem Iskra”, objašnjava Savić.
On ističe da nema potrebe za štrajkom jer su obavljeni neophodni razgovori s nadležnima i ukazano im je na problem.
Upitan otkud onda manja isplata od 5.000 do 15.000 dinara, on naglašava:
“Polovina meseca je 11 radnih dana, a isplaćeno je 10. Što jeste 10 odsto razlike. I upravo se to desilo. Potrebno je samo da se u Iskri ispravi način obračuna, odnosno da se obračunava zarada na drugačiji način – da akontacija bude polovina plate, a ne prema broju radnih sati, a ostali deo da sadrži i minuli rad, prekovremene sate, noćni rad, topli obrok”, kaže Savić.
On dodaje da se “napravio haos na društvenim mrežama bez razloga, ali mu je jasno da ljudi reaguju jer su očekivali da prime više i sad smatraju da su oštećeni”.
Bez odgovora
Danas je poslao pitanja Ministarstvu zdravlja, ali i Lekarskoj komori Srbije (LKS) da se izjasne o aktulenoj situaciji, a posebno LKS jer su lekari u peticiji koja se odnosi na tu organizaciju napisali: „S obzirom da su studenti medicinskih fakulteta u Novom Sadu, Beogradu, Nišu i Kragujevcu započeli blokadu, apelujemo na Lekarsku komoru Srbije, da se izjasni po ovim pitanjima u ime nas, članova komore, i da podrži naše buduće kolege sa ciljem iskazivanja solidarnosti i bržeg ostvarenja zahteva, a sve u svrhu opšteg dobra za lekarsku zajednicu i naše sugrađane.“
Odgovori do objavljivanja ovog teksta nisu stigli. Ali, jesu saopštenja.
Pa tako, Ministarstvo zdravlja je u svom saopštenju potvrdilo “da zaista postoje određene stavke, odnosno delovi u sistemu koji ne idu na ruku zdravstvenim radnicima u pogledu obračuna ličnog dohotka”.
I dodalo da je prethodnih dana primilo primedbe i sugestije od reprezentativnih sindikata zdravstvenih radnika povodom obračuna i isplata ličnih dohodaka i obavljeni su razgovori sa predstavnicima Ministarstva finansija i dogovoreni prvi koraci za unapređenje sistema.
Kažu da se razgovori predstavnika Ministarstva zdravlja, Ministarstva finansija i reprezentativnih sindikata u zdravstvu nastavljaju u cilju daljeg unapređenja sistema, u interesu zaposlenih zdravstvenih radnika.
LKS: Pokušavaju da nas dovedu u vezu…
Oglasila se i LKS, ali saopštenjem na svom zvaničnom sajtu, i, između ostalog, navela:
“Na društvenim mrežama se pojavila peticija koja pokušava da dovede u vezu Lekarsku komoru Srbije sa aktuelnim protestima studenata u Srbiji. Ovom prilikom želimo da podsetimo da je Lekarska komora Srbije nezavisna strukovna organizacija koja okuplja preko 35.000 lekara iz cele Srbije i da se, kao profesionalna organizacija, protivimo svakoj vrsti diskriminacije, kako diskriminaciji na osnovu rasne, verske, nacionalne ili etničke pripadnosti, tako i po osnovu političkih ubeđenja. Lekarska komora Srbije se, kao esnafsko udruženje, bavi pitanjima unapređenja lekarstva i zdravstvenog sistema u Srbiji, sa ciljem očuvanja ugleda naših članova lekara i za dobrobit i zdravlje svih naših pacijenata”.
Nešto kasnije i Siniša Mali, ministar finasija, govorio je o umanjenoj akontaciji zdrvastvenim radnicima.
Mali: Biće promenjen sistem
Kako su preneli mediji, on je najavio je da će od 1. januara sistem obračuna zarada zaposlenih u zdravstvu biti promenjen tako što će akontacija za tekući mesec biti 50 odsto i naglasio da tako više neće biti nikakvih nejasnoća u vezi sa obračunom.
Mali je, između ostalog, objasnio da je taj obračun do sada vršen na osnovu broja radnih sati koji se svakog meseca menja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.