Nakon neuspelih pregovora sa rukovodstvom Fabrike automobila Priboj (FAP) održanih prošle nedelje i neispunjenih obećanja o isplati zaostalih zarada i uplati radnog staža, u utorak je, kako je štrajkački odbor ranije najavio, počeo generalni štrajk. Štrajkačima se, u vreme održavanja štrajka obratio i generalni direktor Zoran Zaković. Štrajk je podelio i sindikate u ovoj pribojskoj fabrici, pa tri ne podržavaju, a jedan „Sloga“ podržava ovaj vid protesta radnika.
Predstavnik Samostalnog sindikata koji nije u štrajku Milorad Dragaš rekao je da iako smatra da su zahtevi opravdani, štrajk nije potreban jer FAP direktno zavisi od pomoći države. „Naš narod kaže : „Koga je moliti nije ga ljutiti“, a štrajk u ovom trenutku neće promeniti ništa. U više navrata razgovarao sam sa predstavnicima vlade koji su mi čvrsto obećali da neće FAP pustiti niz vodu i da ulažu maksimalne napore da nam pomognu“, kaže Dragaš. Zbog insistiranja iz Vlade Srbije da na pregovorima sa njenim predstavnicima učestvuju isključivo sindikati koji ne podržavaju štrajk, odlučeno je da se protest radikalizuje. Zakazana je i protestna šetnja ulicama Priboja. Predstavnici štrajkačkog odbora tvrde da radnici FAP u ogromnoj većini, (85 odsto), ne podržavaju sindikate sa kojima vlada pregovara i koji su protiv štrajka.
Od ukupno 650 radnika FAP, generalnom štrajku su, po evidenciji štrajkačkog odbora, prisustvovala 392 radnika. U zapisniku sa generalnog štrajka se tvrdi da bi ih bilo i više da rukovodstvo fabrike nije sprečavalo radnike da u njemu učestvuju. U istom zapisniku se navodi da je inicijativa za štrajk krenula od zaposlenih koji su u izuzetno teškoj materijalnoj situaciji, kako kažu, na ivici gladi i da štrajk ima podršku zaposlenih. Oni još tvrde da, preuzimanjem na sebe većinskog kapitala, početkom 2014. godine, država ima odgovornost da preuzme obaveze koje su nastale preuzimanjem imovine, kao i ispuni obećanja koja je dao premijer Vučić. Navode i da je otuđivanje imovine FAP bez odluke Skupštine akcionara nezakonito, a to su se žalili i na nedavnom razgovoru u Vladi Srbije.
Odgovoreno im je da to nije nezakonito jer je doneseni Zakon o preduzećima u restrukturiranju “lex specialis” pa je nadređen zakonima o radu i zakonu o privrednim društvima na koje se oni pozivaju. U vladi im je još rečeno da pošto je FAP samo jedno u nizu preduzeća u Srbiji sa lošim poslovnim bilansom, ne može se ispuniti ni ranije obećanje koje je preneto direktoru FAP-a o isplati jedne zarade za 19.februara 2016. Razlozi za neispunjavanje obećanja su u nedovoljnom prilivu sredstava u ovom trenutku, a ta obaveza će se, kako su im rekli, biti ispunjena 1.marta.
Što se tiče obećanja premijera sa sastanka od 9.oktobra zaposlenima je, kako kažu u vladi, trebalo pre svega objasniti da je rečeno „trudiće se i pokušaće se“, a ne „obećano je“. U svom obraćanju štrajkačima generalni direktor FAP Zakovićje rekao da ključni problem nisu plate većfunkcionisanje posle 31. maja. „Tenderi za privatizaciju nisu uspeli i pored nastojanja vlade, nismo zadovoljni ni načinom rešavanja povezivanja radnog staža, ali je ovo korak unapred u odnosu na ranije stanje“, rekao je on. Dodajući da su od premijera dobili obećanje da će pitanje FAP-a biti rešeno, zamolio je radnike da daju šansu predstavnicima vlade i lokalne samouprave.
Dogovor sa Ministarstvom
Državni sekretar u Ministarstvu privrede Dragan Stevanovići predstavnici tri „reprezentativna sindikata“ FAP dogovorili su konkretne korake koje će taj resor, rukovodstvo preduzeća i sindikati preduzimati. Kako je saopštilo Ministarstvo privrede, predstavnici sindikata su istakli da im je jasno da je stanje u FAP-u neodrživo i iskazali razumevanje za napore koje Vlada Srbije čini kako bi prevazišla i rešila probleme u ovoj kompaniji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.