Obezbeđenje na ulazu u upravnu zgradu Kompanije Jumko, gde od srede na devetom spratu radnici konfekcije štrajkuju glađu, nije dozvolilo novinarima da razgovaraju sa štrajkačima. Ovakvu odluku doneo je v. d. direktora Jumka Miodrag Tasić uz obrazloženje, kako je novinaru Danasa rečeno, „da predsednica ASNS Snežana Veličković izjave može da daje ispred upravne zgrade a ne iz njegovog kabineta“.

Obezbeđenje na ulazu u upravnu zgradu Kompanije Jumko, gde od srede na devetom spratu radnici konfekcije štrajkuju glađu, nije dozvolilo novinarima da razgovaraju sa štrajkačima. Ovakvu odluku doneo je v. d. direktora Jumka Miodrag Tasić uz obrazloženje, kako je novinaru Danasa rečeno, „da predsednica ASNS Snežana Veličković izjave može da daje ispred upravne zgrade a ne iz njegovog kabineta“. U prostorijama na devetom spratu nalazi se kabinet generalnog direktora, ali i pratećih službi Kompanije Jumko u kojoj posle transformacije radi oko 2.800 radnika.
– Pošto direktor Tasić nije dozvolio ulazak novinarima u upravnu zgradu, mi sada njemu nećemo dozvoliti da dođe u svoj kabinet – preneo nam je izjavu predsednice ASNS Snežane Veličković, vlasnik lokalne RTV Fokus Dragan Mladenović, koji je jedini uspeo da mimo obezbeđenja snimi kadrove s radnicima u štrajku. Predsednica Štrajkačkog odbora Snežana Veličković, posle zaposedanja devetog sprata, izjavila je novinarima „da je spremna da se baci s vrha zgrade ukoliko niko ne želi da sagleda njihove zahteve i muku“.

Mesec dana štrajka

Deo radnika i dalje odbija da potpiše aneks Ugovora o radu, čiji je rok istekao 19. oktobra, zbog čega im slede raskid tog ugovora i otkazi, što je najavilo i Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja. Štrajk je počeo 1. oktobra, uz zahteve da se raskine ugovor o zakupu dela konfekcije Jumka od strane preduzeća Zamber, kao i da se obezbedi posao za vranjsku konfekciju, a ne prelazak radnika u Zamber.

Gradonačelnik Vranja Miroljub Stojčić i predsednik Skupštine opštine Vranje Nenad Stošić, u skladu s prethodnim dogovorom, održali su sastanak s Miodragom Tasićem i direktorom preduzeća Zamber Sinišom Bundalom. Posle sastanka, koji je bio zatvoren za javnost, objavljeno je saopštenje u kojem se navodi da je štrajk jednog broja radnika vranjske konfekcije „izašao iz zakonskih okvira zaposedanjem prostorija upravne zgrade“.
– Zbog radikalizacije štrajka menadžmentu Jumka onemogućeno je obavljanje redovnih aktivnosti, čime je ugrožena egzistencija oko 2.800 radnika zaposlenih u ovoj kompaniji, što može da dovede do dalje polarizacije između samih radnika – piše u saopštenju, uz naznaku da „lokalna samouprava i rukovodstvo Jumka neće dozvoliti da sudbina 2.800 radnika bude ugrožena zbog 300 radnika koji štrajkuju i postavljaju zahteve, između ostalog, i da im zarada bude 30.000 dinara, što je nerealno“.
Rukovodstvo opštine Vranje navodi da su zbog štrajka dela radnika konfekcije, koju predvodi sindikat ASNS, dva investitora odustala od ulaganja na ovom prostoru, te su posledice već uočljive, kao i da postoji opasnost da vlasnik kompanije Alena LTD iz Velike Britanije Janis Savas zatvori preduzeće Zamber i prekine započetu izgradnju fabrike konfekcije u kojoj posao treba da dobije 3.000 radnika.
– Od naših zahteva mi i dalje ne odustajemo – bila je kratka u telefonskoj izjavi za Danas Snežana Veličković.
ASNS je najavio da će članovi Glavnog odbora tog sindikata danas posetiti radnike u štrajku. Kako smo nezvanično saznali, danas bi u Jumko trebalo da dođu i članovi Upravnog odbora preduzeća, na čelu s predsednicom Zoricom Kojčin.
Direktor Preduzeća Zamber Siniša Bundalo rekao je u izjavi za Danas da se proces proizvodnje u iznajmljenom delu konfekcije Jumka „uprkos radikalizaciji štrajka i određenim pritiscima na radnike odvija normalno“ i da je u toku proizvodnja pantalona i kaputa za kupca iz Velike Britanije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari