U finišu izborne kampanje tema broj jedan u Šapcu bila je, ipak, smena u šabačkom Zdravstvenom centru „Laza Lazarević’’. Ono o čemu se samo šuškalo izbilo je i u javnost kada je direktor ZC, dr Slobodan Mirković na konferenciji za novinare u petak saopštio da je smena obavljena na neprimeren način i da mu je ovdašnji ginekolog dr Goran Maletić pokazao fotokopije iz Ministarstva zdravlja o njegovom postavljanju za v.

U finišu izborne kampanje tema broj jedan u Šapcu bila je, ipak, smena u šabačkom Zdravstvenom centru „Laza Lazarević’’. Ono o čemu se samo šuškalo izbilo je i u javnost kada je direktor ZC, dr Slobodan Mirković na konferenciji za novinare u petak saopštio da je smena obavljena na neprimeren način i da mu je ovdašnji ginekolog dr Goran Maletić pokazao fotokopije iz Ministarstva zdravlja o njegovom postavljanju za v.d. direktora Bolnice u osnivanju.
Mirković je ukazao da se time dovodi u pitanje obavljanje osnovnih funkcija, od potpisivanja plata do nabavki lekova, jer za pravno regulisanje novoosnovane Bolnice treba da prođe znatno vreme, pre svega registracije u Trgovinskom sudu. Prethodno je Skupština opštine Šabac donela odluku o razdvajanju ZC na Bolnicu, čiji je osnivač Republika Srbija, i Dom zdravlja, čiji je osnivač opština.

Nesuglasice ostale iz prethodnog mandata

U predizbornoj tišini morala se izbeći politička konotacija čitavog događaja. Reč je o tome da je dr Mirković po političkoj funkciji predsednik Okružnog odbora DS, dok je dr Goran Maletić predsednik odbora za zdravstvo OO DSS u Šapcu. Na nivou opštine lokalnu vlast drži koalicija DS-SPO, DSS i G17 Plus, ali postoje trvenja još u prethodnom mandatu kada su predstavnici DSS smenjeni sa opštinskih i drugih funkcija. Kadriranje se uglavnom obavlja na nivou političkog saveta tako da nema predloga iz tzv. baze, odnosno saglasnosti većine zaposlenih. Posle rezultata republičkih izbora za očekivati je dalje komplikovanje nastale situacije, a reč je o najbrojnijem šabačkom kolektivu sa 2000 zaposlenih, od čega je više od 500 lekara.

I kod razdvajanja bilo je primedaba da dr Mirković samovoljno određuje gde će ko od lekara i medicinskog osoblja raditi i da je to urađeno ishitreno jer većina sličnih zdravstvenih centara nije ni započela podelu. Uz to, došlo je i rangiranje iz Ministarstva zdravlja prema kojem je šabačka Bolnica po kvalitetu rada bila na poslednjem, 19. mestu, dok je Dom zdravlja na 42. od ukupno 45 ovakvih ustanova. Mirković je u lokalnom listu ’’Glas Podrinja’’ naveo da su tome doprinele razne afere i negativni napisi u štampi, kao i pojedinci koji suprotno misle i čine sve na zajedničku, ali i na svoju štetu. Međutim, u kriterijumima za rangiranje zdravstvenih ustanova nije navedeno pisanje u medijima, ali je najvažnije unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite, nivo zadovoljstva pacijenata pruženim uslugama, vrednovanje rada komisije za kvalitet i obavezna kontinuirana edukacija zdravstvenih radnika.
Predsednik komisije za kontrolu kvaliteta usluga u Bolnici dr Dragan Tanasić ukazuje na to da su vrednovane bolnice koje su imale najviše operacija s totalnom anestezijom. U ocenjivane nisu ušle operacije s lokalnom anestezijom koje su najviše obavljane u šabačkoj Bolnici.
Dr Vesna Đurić, predsednik komisije za vrednovanje kvaliteta u Domu zdravlja, kaže da neki podaci koji su poslati u Beograd uopšte nisu ušli u ocenjivanje. Napominje da nisu izmišljali podatke, kao što su to neki činili tvrdeći da je svih 100 odsto medicinskog osoblja poslato na stručno usavršavanje.
Pojedini lekari ukazuju da je za ovakvo stanje najodgovorniji direktor dr Slobodan Mirković. Oni podsećaju da je Šabac u svemu nekada bio primer drugim gradovima kako organizovati zdravstvenu zaštitu, a prema tradiciji prva bolnica i prva apoteka upravo su ovde osnovane dvadesetih godina 19. veka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari