Stručnost novopazarske docentkinje Rebronje u klinču saopštenja 1foto privatna arhiva

Nadija Rebronja, doktorka književnih nauka i docentkinja na Departmanu za filološke nauke na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru (DUNP), nije postala vanredna profesorka na toj visokoškolskoj ustanovi.

Na taj problem je, saopštenjem, prvo ukazala Mreža akademske angažovanosti i solidarnosti (MASA), koja je ocenila da na DUNP „postoje ozbiljni problemi koji već duže vreme ugrožavaju akademsku zajednicu na toj visokoškolskoj ustanovi“.

Optužbe su upućene na račun rektorke Zane Dolićanin, koju i docentkinja Rebronja smatra odgovornom što nije dobila zvanje vanredne profesorke.

Rebronja je, pre nekoliko dana, za Danas, rekla da sednicama Naučno-nastavnog veća i Senata predsedava rektorka Dolićanin i da ona „usmerava“ njihove odluke.

Posle brojnih prozivku, zajedničkim saopštenjem oglasili su se Savet i Senat DUNP, u kojem su objasnili zašto Rebronja nije izabrana za vanrednu profesorku.

Odbačene su optužbe o progonu docentkinje Rebronja, „jer njen izbor u zvanje vanrednog profesora na studijskom programu Srpska književnost i jezik, nije sprečila ničija zla volja ili sa njeno zalaganje za bošnjačku kulturu, već činjenica da je završila fakultet za turski jezik“..

Potvrđeno je da je ona, u maju ove godine, konkurisala za izbor u zvanje nastavnika „za užu naučnu oblast Srpska i južnoslovenska književnost“.

Krajem avgusta Naučno-nastavno veće DUNP razmatralo je izveštaj komisije i donelo odluku.

Kako se navodi u saopštenju, na osnovu izveštaja nadležne komisije utvrđeno je da „ Nadija Rebronja, doktor književnih nauka, ne ispunjava sve uslove predviđene Zakonom i Pravilnikom o načinu i postupku sticanja znanja i zasnivanja radnog odnosa nastavnika i saradnika“. Sve ovo je potvrdio i Senat DUNP.

„Uvidom u dokumentaciju dr Nadije Rebronje, utvrđeno je da osnovne studije nije završila iz oblasti Srpske i jugoslovenske književnosti, već je na osnovnim studijama stekla naziv diplomirani filolog turskog jezika i književnosti, što je neprihvatljivo za izbor u nastavničko zvanje za koje je konkurs raspisan. Tim pre, što je neophodno da se poštuju standardi za akreditaciju, a akreditacioni postupak na studijskom programu Srpska književnost i jezik je upravo u toku“ – navodi se u saopštenju.

Rukovodstvo te visokoškolske ustanove naglašava da nisu „ni inkvizicija, niti protivnici bilo koje kulture i književnosti, a pogotovu ne zalaganja Nadije Rebronje za bošnjačku kulturu i njenog pesničkog stvaralaštva“, ali da nisu mogli da zanemare „činjenicu da ona za 18 godina rada nije napisala nijedan udžbenik niti priručnik za svoje studente“.

Saopštenjem na saopštenje

Saopštenjem na saopštenje, postalo je uobičajeno razjašnjavanje nesuglasica, optubi i protivoptužbi.

Na saopštenje sa DUNP, reagovala je docentkinja Rebronja i, u saopštenje, dostavljenom mediju, rektorku Zanu Dolićanin pozvala je da podnese ostavku „zbog sistematskog urušavanja“ te visokoškolske sutanove i proganjanje neistomišljenika.

Kao „smešne“ ocenila je optužbe da, za 18 godina rada, nije napisala nijedan udžebenik, niti priručnik.
„Rektorka Dolićanin bi trebalo da zna da moj posao nije da pišem udžbenike i praktikume, nego naučne monografije. Imam dve monografije, treća je u pripremi. Jedna od njih je, već 14 godina, nezaobilazna literatura za tumačenje Meše Selimovića u Srbiji i regionu“ – napisala je u svom odgovoru Rebronja.

Navela je da MASA ima uvid u kompletnu dokumentaciju, ali da je uvid imala „i relevantna komisija sastavljena od najvećih za srpsku i južnoslovensku književnost, koja je rekla da uveliko premašujem tražene uslove za vanrednog profesora za tu oblast, kao i prof. dr Ljiljana Pešikan Ljuštanović koja je nedavno napisala da se ni jedan balkanski univerzitet ne bi odrekao ovakvog kadra”.

Konstatovala je da rektorka DUNP ruši mišljenje struje, a članovi Veća i Senata, „koji o književnosti ne znaju ništa po nalogu potpisuju dirigovanu odluku“.

„Da članovi tih veća išta znaju o književnosti, oni bi znali šta je komparatistikam u mom slučaju naučni pristup koji poredi orijentalne i južnoslovenske književnosti, a znali bi i da profesor bošnjačke književnosti i treba da studira orijentalne jezike zbog nekoliko vekova bošnjačke književnosti pisane na orijentaknim jezicima“ – pojašnjava u svom saopštenju Rebronja.
Rektorku je optužila da je ukinula bošnjačku književnost.

“Pozivate se na zakon i pravilnik koji samim tim izgovorima kršite, jer u njemu piše da mi za nastavu treba doktorat iz uže naučne oblasti, koji sam ja odbranila na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu na katedri za Srpsku i južnoslovenske književnosti. Deluje kao da pravilnik niste ni pročitali, a zašto biste ga i čitali, kad je dovoljno da se kaže kako treba, a oni da poslušaju”- zaključuje u saopštenju docentkinja Rebronja i pozvala svoju rektorku na javnu debatu, ali “ne da pročita nečiji unapred napisan tekst, već da pokaže lično kako govori i razmišlja“.

Nadija Rebronja je deo nastavnog kadra na DUNP postala 2007.godine, tri meseca od njegovog početka rada.

Na Departman filoloških nauka, kao mladan i perspektivan kadar, primio je prvi rektor te visokoškolske ustanove Ćemal Dolićanin (otac aktulne rektorke)..

Sve glasnije se, u Noovm Pazaru, govori o problemima na DUNP. Rektoru Dolićanin optužuju za loše međuljudske odnose, progon neistomišljenika, gubljenje akreditacija za studijske programe prava, ekonomije i srpske književnosti i jezika, za mobing.

Stdenti Departmana za pravne nauke, pre godinu dana od ministrke prosvete Slavice Đukić – Dejanović zahtevali su da smeni rektorku, a Bošnjačko nacionalno veće (BNV) nedavno je od ministarke zatražilo uvođenje prinudne uprave na DUNP.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari