Studentske blokade Medicinskog i Stomatološkog fakulteta u Beogradu nemaju i neće imati nikakav uticaj na lečenje pacijenata niti će biti kršenja prava pacijenata, saglasni su profesori, ali i studenti ta dva fakulteta.
Situacija na te dve visokoškolske ustanove malo je drugačija nego na ostalim fakultetima jer Medicinski fakultet ima preko 30 kliničkih nastavnih baza, koje su u Univerzitetskom kliničkom centru Srbije, kliničko-bolničkim centrima i ostalim klinikama i bolnicama, gde rade profesori tog fakulteta, odnosno leče pacijente, dok Stomatološki fakultet ima svoje ordinacije u kojima se, na primer, u okviru studentskih vežbi, leče pacijenti.
Započete medicinske usluge na Stomatološkom fakultetu u okviru studenstkih vežbi biće završene i to besplatno, dok će se lečenje obolelih od raznih bolesti sprovoditi kao i pre studnestke blokade kada je Medicinski fakultet u pitanju, kažu sagovornici Danasa.
Profesor Stojanović: Medicinski fakultet nije pod jednim krovom
Radan Stojanović, profesor na Katedri za farmakologiju Medicinskog fakulteta, koga smo zatekli sa studentima u davanju pošte poginulima u Novom Sadu, kaže za Danas da je neophodno da znamo da je taj fakultet specifičan po organizaciji i da se baš po tome razlikuje od drugih fakulteta.
„Postoje pretklinički i klinički predmeti. Moj, na primer, spada u prvu grupu. Osim farmakologije, tu su i anatomija, fiziologija, biohemija, histologija, mikrobiologija i drugi. Sa druge strane, imamo i kliničke nastavne baze: interna medicina, u okviru koje su kardiologija i druge, hirurgija, ginekologija, dermatologija, ortopedija…. U tim kliničkim nastavnim bazama rade profesori i asistenti koji su zaposleni tamo, a studenti imaju vežbe. U pitanju su fizički odvojene zdravstvene ustanove od zgrada Medicinskog fakulteta, odnosno naš fakultet `nije pod jednim krovom` jer se sastoji iz tih kliničkih baza“, objašnjava taj profesor.
Dodaje da su studenti svesni da zbog iskazivanja protesta ne smeju biti ugrožena prava pacijenata na lečenje.
Pacijenti neka se ne plaše
„Svi sadašnji pacijenti i oni koji bi tek trebalo da budu primljeni u neku od zdravstvenih ustanova na lečenje ne treba da brinu jer je u pitanju studentska blokada nastave, a ne lečenja. To znači da se neće održavati vežbe, seminari i predavanja. Dakle, nema blokade lečenja“, navodi on.
Prema njegovim rečima, trebalo bi celokupna javnost da shvati činjenicu da studenti nisu nemi posmatrači događaja u društvu.
„Oni su sad pokazali želju za uređenim društvom u kome je odgovornost reč koja nema alternativu. Oni su u nastojanju da to postignu dobili podršku svojih fakulteta, ali i Akademijskog odbora za visko obrazovanje SANU. Studente krasi hrabrost i odlučnost i da, medicinskim rečnikom rečeno, kod njih postoji odsustvo kifoze, odnosno savijanja kičme. Oni na leđima nemaju teret pripadanja nekome. Oni su autentični i svoji. Na fakultetima uče stručne stvari, ali i o etici, moralu, ličnoj odgovornosti… Zadatak nas učitelja je da im probudimo želju za stručnim znanjem, ali i da negujemo i afirmišemo ove vrednosti“, priča Stojanović dodajući da se ne postavlja pitanje da li je profesoru mesto uz studente, „naravno da jeste“.
Upitan šta rade profesori otkako su studenti u blokadi, on kaže da su na svojim radnim mestima.
„Juče sam imao ispite. Došao je deo studenata na polaganje. Ispiti se i dalje sprovode. Delokrug našeg rada nije samo rad sa studentima, već pisanje udžbenika, naučnih radova…“, objasnio je on.
Profesor Vladimir Dugalić, načelnik hepato-bilio-pankreatične hirurgije na Prvoj hirurškoj klinici, kaže za Danas da su svi studenti angažovani, ali u okviru vežbi.
Profesor Dugalić: Studenti nemaju uticaja na rad sa pacijentima
„To podrazumeva da profesori, docenti, asistenti ih vode, studenti razgovaraju sa pacijentima, kod mene konkretno, ponekad ih uvodimo i u operacionu salu. Ali, sami studenti nemaju nikakav uticaj na rad sa pacijentima. Nisu ugrožena prava pacijenata na lečenje, ali i druga. Lečenje pacijenata nema nikakve veze sa pristvom studenata na nastavi“, ističe hirurg za Danas.
Dodaje da blokada Medicinskog fakulteta ni na koji način ne utiče na lečenje obolelih, kao i da to nikad ne bi dopustili profesori.
„Ne bismo ni kao lekari i ljudi jer su u pitanju ljudski životi“, navodi on.
Profesor Dugalić obratio se studentima pismom koje je dostavio Danasu, baš kao i njihov odgovor njemu:
„Poštovani studenti (naša deco i naša budućnosti), velika mi je čast i zadovoljstvo što je posle toliko godina, ali izgleda u simboličnom vremenskom periodu (1968, 1996, 2024.) konačno stasala jedna sposobna, čestita generacija uspravnih mladih ljudi, koji su odlučni da sudbinu društva preuzmu u svoje ruke. Nemojte popuštati, ne dajte se zavaditi međusobno i samo sledite ispravan put kojim ste krenuli. Pričao je Vladika Nikolaj: ‘Plod, plod i samo plod traži Gospod od svakog živog drveta što se čovek zove. Dobar plod je bogoljubivo srce, a zao plod je samoljubivo srce. Sve ostalo što čovek ima i uživa kao: položaj, vlast, čast, zdravlje, novac, učenost – sve je to samo lišće na drvetu… Moja najiskrenija podrška i samo napred“.
Sa druge strane, studenti su mu napisali da je on jedan od prvih profesora koji im se ovako direktno i lično obratio.
“Vaše iskrene i čiste reči su nas duboko ganule. U svom životu nastojimo da se vodimo rečima i porukama Vladike Nikolaja, a obećavamo da ćemo isto tako postupati i u našem budućem lekarskom radu”, napisali su student svom profesoru.
Na Stomatološkom fakultetu će svi pacijenti dobiti usluge koje su započete pre blokade
Kada je reč o Stomatološkom fakultetru, kako za Danas prenose njegovi studenti, svi pacijenti kojima je lečenje započeto na studentskim vežbama, biće zbrinuti do kraja i to besplatno dok traju studenstke blokade.
„Svi pacijenti koji su ušli u program lečenja na studentskim vežbama pre studentske blokade biće zbrinuti od strane specijalizanata i zaposlenih lekara na fakultetu i te usluge im neće biti naplaćene. U pitanju su, na primer, pravljenje proteza, takozvano ispunjavanje zuba i drugi radovi koji traju duže“, kaže za Danas jedna od studentkinja Stomatološkog fakulteta.
Dekan tog fakulteta Vojkan Lazić nije se javljao na pozive Danasa.
Dekanat Medicinskog fakulteta: Lečenje pacijenata nije dovedeno u pitanje
Kako za Danas navode iz Dekanata Medicinskog fakulteta, blokade studenata Medicinskog fakulteta odvijaju se isključivo na institutima fakulteta u kojima se ne obavlja zdravstvena delatnost, tako da lečenje pacijenata nijednog trenutka nije dovedeno u pitanje.
;
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.