Šta profesori Beogradskog univerziteta misle o studentskim blokadama? 1Foto FoNet Marko Dragoslavić

Nezadovoljni postupcima režima nakon tragedije u Novom Sadu kada je usled pada nadstrešnice 15 ljudi izgubilo život, sedam beogradskih fakulteta je stupilo u blokadu, a studenti najavljuju blokade i drugih fakulteta. Dok je duh studenata za promene vidan, stav profesora Univerziteta u Beogradu nije jedinstven, niti su ista njihova očekivanja o trajanju blokada.

Studentska pobuna je počela blokadama Filozofskog i Filološkog fakulteta, kao i blokadom zgrade Rektorata Univerziteta u Beogradu. Pored beogradskih studenata u blokadu je stupio i Filozofski fakultet u Novom Sadu, a potom i fakulteti u Nišu.

Reakcije profesora se razlikuju od fakulteta do fakulteta, uglavnom podržavaju blokade i nezadovoljstvo studenata, ali na nekim fakultetima određeni pokušavaju da uguše studentsku pobunu.

Najavljeno je da će blokade trajati sve dok se zahtevi ne ispune, dakle, do daljnjeg.

„Nastavnici da se što pre uključe“

Šta profesori Beogradskog univerziteta misle o studentskim blokadama? 2
foto FoNet Milica Vučković

Profesor Hemijskog fakulteta Branimir Jovančićević navodi za naš list da je njemu drago što je cela inicijativa krenula sa njegovog fakulteta, te da apsolutno podržava blokade studenata.

„Ne samo da podržavam, već imam utisak da to čine skoro svi profesori i asistenti Hemijskog fakulteta, uključujući i upravu. Studenti nisu imali nikakvih prepreka, lepo su se o svemu dogovorili sa upravom kako blokada da teče, što se tiče tehničkih aspekata“, ukazuje Jovančićević.

Kada su u pitanju društveni aspekti nije bilo nikakvih dogovora, zato što je ovo pre svega studentski protest, a naš sagovornik kaže da su oni samo tu da ih podrže.

„Da li će to u nekom određenom trenutku preći na neki drugi nivo, da li će se zvanično i nastavnici Univerziteta u Beogradu, u mom slučaju Hemijskog fakulteta, uključiti u protest, a ne da samo podržavaju, ostaje da vidimo. Mislim da će se u najskorijem vremenu to i desiti“, naglašava Jovančićević.

Ovaj protest se po njegovom mišljenju razlikuje od svih prethodnih, zato što je krenuo na drugačiji način, jer su se studenti organizovali u okviru svojih fakulteta.

„Čini mi se da će u određenom trenutku, kada se priključi kritičan broj fakulteta, a on je sve veći, protest objediniti i prerasti u sveopšti studentski bunt protiv svih nedela koje se čine u našem društvu. Smatram da je ovo početak opšteg procesa, drago mi je ppe svega što je krenulo od studenata, ali bih voleo da se nastavnici svih univerziteta uključe što pre, jer je stanje u društvu u kojem živimo alarmantno“, kaže Jovančićević.

Zbog ovakvog stanja smatra da je neophodna aktivnost i akcije akademske zajednice, te priželjkuje da se i nastavnici zvanično priključe blokadama.

„Pod uticajem mladih će se i Univerzitet probuditi“

Šta profesori Beogradskog univerziteta misle o studentskim blokadama? 3
foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

Profesorka Biološkog fakulteta Biljana Stojković navodi da je 82 odsto studenata za blokadu, tako da su u tom smislu cela uprava i profesori fakulteta uz studente.

„Dobili smo i od uprave da šta studenti odluče da će tako i biti. Na svakom fakultetu postoje problemi jer su studentski parlamenti bliski vladajućoj stranci, oni koji su pokrenuli blokade, proteste i obustavu nastave ne pripadaju parlamentima. Postoji ta borba i među njima, između parlamenta i studenata koji žele da se angažuju i podrže zahteve blokada“, objašnjava Stojković.

Biološki fakultet nije u normalnom radu od ponedeljka, a neka predavanja su i prekidana jer su studenti ulazili sa pištaljkama i prekinuli ih, kako kaže naša sagovornica.

„Ja se uzdam u energiju studenata, u njihovu istrajnost, ali je meni najvažnije u ovoj studentskoj pobuni činjenica da su se mladi probudili i da će se pod njihovim uticajem i Univerzitet probuditi, što smo dosta dugo čekali. Meni će to biti najvažniji rezultati ove autentične studentske pobune“, zaključuje Stojković.

„Veća masovnost i rasprostranjenost protesta povećava šanse da protesti budu uspešni“

Ivan Stanojević, docent na Fakultetu političkih nauka, kaže da profesori ovog fakulteta potpuno podržavaju studente u borbi za bolji svet.

„Studenti su se ovoga puta opredelili za blokade i to je u redu. Oni se zalažu za transparentnost i odgovornost u radu javnih organa. To su demokratske vrednosti koje oni uče na Fakultetu i profesorima je drago što se oni za te vrednosti bore i u praksi. Odabir načina demokratske borbe je stvar studentskih procesa i u to se ne treba mešati. Mi smo svakako ponosni na naše studente“, objašnjava Stanojević.

Njemu nije poznato da je bilo ikakvih prepreka tokom organizovanja blokada, navodi da su studenti prvo pozivali druge studente i profesore na petnaestominutne obustave rada, i u tim obustavama smo učestvovali zajedno.

„Blokadu su takođe najavili i pojasnili sve detalje. Profesori su učestovali u skupu na kome smo imali petnaest minuta ćutnje za novosadske žrtve, nakon toga su studenti započeli blokadu i organizovali plenum, o čijim zaključcima su obavestili profesore i javnost“, objašnjava Stanojević.

Trajanje i uspešnost blokada zavisi od istrajnosti studenata i masovnosti takvih protesta na drugim fakultetima, univerzitetima i drugim institucijama, smatra naš sagovornik.

„Veća masovnost i rasprostranjenost protesta povećava šanse da protesti budu uspešni i da dođe do ispunjenja zahteva. U tom smislu smatram da je dobro i pohvalno što su se u proteste uključili i studenti prirodnih i tehničkih fakulteta, pored ‘dežurnih bundžija’ sa FPN i Filozofskih fakulteta u Beogradu i Novom Sadu“, zaključuje Stanojević.

Koji fakulteti su do sada u blokadi?

Studenti Fakulteta dramskih umetnosti su blokadu fakulteta započeli u ponedeljak, a već sledeće nedelje su se blokadama priključili Filozofski, Filološki i Arhitektonski fakultet.

Od juče je blokiran i Fakultet političkih nauka i Matematički fakultet, a za petak je zakazana blokada Fakulteta organizacionih nauka.

Zvanično je blokiran i Biološki fakultet, kao i DIF, u blokadu su se uključili i fakulteti u Nišu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari