“Moj lični stav je da ministarka Ðukić Dejanović i studenti žive u dve odvojene države. Ministarkina je partijska država, a druga ona koja se protiv te države bori”, kaže za Danas Emilija Milenković, studentkinja Fakulteta političkih nauka u Beogradu, komentarišući tvrdnje ministarke prosvete da su pobunjeni studenti “izmaniplusani” i da studentska blokada fakulteta predstavlja “pokušaj opšte revolucije”.
Poziva ministarka na dijalog i rešavanje problema kroz institucije, napominje da država promptno odgovara na zahteve studenata, ali joj nije jasno zbog čega oni i dalje izazivaju nezadovoljstvo.
Ministarku interesuje kako se napravio „toliko dubok jaz, kao da dve strane žive u dve odvojene države“.
Smatra da je taj jaz indukovan, da nije autentičan, jer, kaže, nije prirodno da ne razume svoje studente, a sa njima je provela čitav radni vek.
Emilija Milenković primećuje da institucije rade svoj posao tek kada se izvrši dovoljno veliki pritisak na njih i napominje da zahtevi studentskih blokada nemaju veze sa Ministarstvom prosvete, kao što nemaju ni sa predsednikom Srbije, te nema potrebe za dijalogom.
– A i ne uspostavlja se dijalog sa nekim tako što im kažeš da su izmanipulisani. Ako je tako, neka ministarka priča sa onima koji “manipulišu” studente pa da vidimo hoće li nešto uspeti – ističe Milenković.
“Dokle treba da vode ove blokade, do smene vlasti?”, zapitala se Đukić Dejanović, na šta Barbara Alija, studentkinja Fakulteta dramskih umetnosti, odgovara:
“Biće blokade dok bude nasilja i dok institucije ne ispune naše zahteve koji su vrlo jasno definisani”.
Ona napominje da se studenti ne bore za prevlast, niti političku nadmoć i samim tim kraj blokade nema veze sa smenom vlasti.
– Studenti nisu izmanipulisani, jer su lično svedoci perpetuiranog nasilja koje krši osnovna ljudska prava. Studenti se bore za svoju bezbednost, koja je vidno ugrožena samom činjenicom da institucije na isto ne reaguju u skladu sa zakonom. To je nasilje koje su pretrpeli naši studenti, to je i nasilje kojem prisustvujemo svaki dan, ne samo nad studentima, već nad graðanima širom zemlje. Studenti apeluju na institucije, ne na pojedince, da reaguju u skladu sa zakonom. A zakon postoji, stoga studenti ne traže dijalog, već hitno delovanje institucija i ispunjenje svih zahteva – poručuje studentkinja FDU.
Profesorka Svetlana Stanarević, članica Mreže akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA), kaže da blokada predstavlja pokušaj opšteg otrežnjenja i opciju da se čuju studenti, mladost ove zemlje, oni žive ovde i sada i tu vide svoju budućnost.
– Studenti su se dogodili – ističe ona.
Komentarišući ministarkinu izjavu da su oni izmanipulisani, Stanarević pita zašto država promptno odgovara na zahteve izmanipulisanih studenata.
– Studenti su samo preuzeli inicijativu, osećaju se nesigurno i nebezbedno, jer okoštale, urušene i potčinjene institucije ne funkcionišu. Svaka situacija se koristi za dijalog i razgovor. Ministarka je propustila priliku u Nišu. Od strane vlasti i nadležnih institucija nema adekvatne reakcije na kriznu situaciju. Nisam sigurna, kada je ministarka poslednji put videla studente u učionici ili amfiteatru, koje predavanje je održala i na koju temu – kaže Stanarević.
Dodaje i da jaz, koji je ministarka pomenula, ne nastaje preko noći.
– Ona je bar te struke, da bi to morala da zna i da se priupita koja strana i na koji način je tome doprinela – navodi sagovornica Danasa.
Aleksandar Baucal, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, dodaje da, kada želis sa nekim dijalog onda ga ne etiketiraš, a posebno mu ne oduzimaš mogućnost da misli svojom glavom.
– Ako ministarka zaista veruje da su studenti izmanipulisani, onda bi valjda trebalo da pozove na dijalog onoga ko je izmanipulisao studente. Kada je u pitanju optužba da studenti žele da izvrše opštu revoluciju, ako ministarka zaista to misli onda ponovo nema smisla da ih zove na razgovor. Ja bih rekao da studenti žele samo normalno društvo, a o tome bi imalo smisla da ministarka razgovara sa studentima. I konačno, ako smatra da je poziv studenata da žive u normalnom društvu pokušaj opšte revolucije onda to znači da ministarka misli da mi živimo u opšte nenormalnom društvu – ističe Baucal.
Kaže da bi bilo najbolje da Đukić Dejanović izrazi poštovanje prema studentima koji razmišljaju drugačije od nje i da pokaže iskrenu želju da razgovara sa studentima.
Ipak, nije siguran da bi studenti mogli da veruju u iskrenost tog poziva, posle svega što je ministarka izgovorila.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.