Studenti veruju vojsci i SPC 1Foto: Ministarstvo odbrane

Od 863 studenta Filozofskog, Pravnog, Fakulteta organizacionih nauka (FON) i Fakulteta političkih nauka (FPN) 36 odsto je za članstvo Srbije u Evropskoj uniji (EU), a sedam odsto za NATO, rezultati su istraživanja stavova studenata o evroatlanskim integracijama Srbije.

Istraživanje je uradio Fakultet političkih nauka u saradnji sa Misijom OEBS.

Asistent na FPN Nikola Jović rekao je, predstavljajući rezultate istraživanja, da studenti imaju najmanje poverenje u političke stranke i instituciju predsednika Srbije, dok najviše poverenja imaju u Vojsku i Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC), što su studenti pozdravili aplauzom.

Jović je naglasio da samo devet odsto ispitanika smatra da Srbija ide dobrim putem, a da su najveći problemi u društvu nezaposlenost, korupcija, siromaštvo i ekonomija.

Prema njegovim rečima, 87 odsto ispitanika nije zadovoljno načinom procesa demokratizacije društva, a na pitanje koji je idealni oblik vladavine u Srbiji samo 50 odsto odgovara da je to demokratija.

Jović je rekao da pada poverenje u demokratiju i da studenti smatraju da je čvrsta ruka, odnosno autokratski način vladanja prigodiniji situaciji u kojoj se Srbija nalazi.

Kada je reč o članstvu Srbije u EU, Jović je rekao da je 36 odsto za i da sa godinama studiranja, većim prosekom raste i podrška pristupanju Uniji.

Možemo reći da mlade generacije nisu generator procesa evropskih integracija, ukazao je Jović i rekao da je najveća podrška EU meрu studentima FON, potom FPN, pa Filozofskog, dok je najmanja na Pravnom fakultetu.

Jović je rekao da 80 odsto ispitanika podržava vojnu neutralnost, iako 40 odsto njih odgovara da su susedi Srbije, a članice su NATO, mnogo bezbednije od Srbije.

Većina ispitanika, 60 odsto, smatra da se događaji iz devedesetih godina ne bi bili takvi kakvi u bili da je zemlja tada bila članica NATO, rekao je Jović.

Jović je dodao da je 7,8 odsto studenata za članstvo Srbije u Alijansi, navodeći da skoro 32,5 odsto njih smatra da su veoma pozitivni ukupni efeketi članstva u Alijansi.

Kada ih pitate zašto onda ne žele članstvo, rekao je Jović, odgovori su zato što nas je NATO bombardovao i zato što i danas Alijansa ima neprijateljski stav prema Srbiji.

Jović je naglasio da je ovo istraživanje uraрeno sa namerom da podstakne dijalog, ali da su se ispitivači tokom rada suočavali sa otporom ljudi da učestvuju u istraživanju. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari