Ne može više da se izdrži. Svi su nezadovoljni, o tome stalno govore, ali kada treba da se izađe na protest, nema ih, u strahu su, kaže za Danas niška medicinska sestra Jelena Popović Nikolić, koja je učestvovala u studentskom protestu sinoć u ovom gradu.
Ona je jedna od manjeg broja zdravstvenih radnika koji su se pridružili studentskim ili građanskim protestima u Nišu, koji traju par sedmica.
Njihovom izlasku „na ulicu“ ne doprinose ni sindikati zdravstvenih radnika, koji su uglavnom protiv toga, u meri da Miodrag Stojković, čelnik UGS Nezavisnost u Univerzitetskom kliničkom centru, jednom od najvećih resornih sindikata u Nišu, poručuje članstvu da ovih dana „trpe napade zbog neučestvovanja u protestima, u režiji opzicionih lidera kao i studenata“, ali da neće dozvoliti da budu politički zloupotrebljeni.
„Izašla sam na protest sama, a verovatno je bilo i drugih zdravstvenih radnika. Nisam ni u jednoj stranci, niti sam u sindikatu, nemam nikakvu zaleđinu, već sam izašla jer je situacija postala neizdrživa. Dve koleginice, iz Beograda i Novog Sada, i ja, osnovale smo na Fejsbuku grupu zravstvenih radnika, koja već ima 8000 članova, i svi su bezmalo nezadovoljni, ali kada je potrebno da se javno istupi, preovlada strah. Svejedno, i ubuduće ću izlaziti na studentske proteste, nemam dilemu“, kaže Popović Nikolić.
Čelnik UGS Nezavisnost u UKC Stojković nije odgovorio na pozive i poruke našeg medija, kako bi objasnio sindikalni stav o učešću zdravstvenih radnika na studentskim protestima.
Ipak, u obraćanju članstvu, u koje smo imali uvid, Stojković kaže da „neki ovih dana napadaju sindikat zbog neučestvovanja u protestima u režiji opzicionih lidera, kao i studenata“.
„Sindikat Nezavisnost nikad neće biti oružje bilo kog pojedinca, vlasti, opozicionih lidera, političara, kao ni bilo koje političke stranke… Sindikat je nezavisno udruženje radnika i bar dok je ovo rukovodstvo sindikata u UKC Niš, neće pasti pod uticaj bilo kog pojedinca, predstavnika vlasti, opozicionog lidera i stranaka, već će sve činiti samo na dobrobit radnika, a neka oni rade šta misle da treba i neka sindikate ostave na miru, jer nikada niko nije od njih stao uz nas kad je trebalo da se rešavaju problemi radnika, ali je zato više puta pokušano da se naš sindikat zloupotrebi, baš kao što se i sad pokušava“, navodi Stojković.
On još kaže da je sindikat pravovremeno reagovao nakon nedavnog primanja akontacije koju je sistem „Iskra“ pogrešno „izračunao“, tako da se problem „rešava“.
Prema njegovim rečima, rešava se i problem prekovremenog rada i isplate dežurstava u UKC, isplaćuje se i naknada za prevoz, a izmenom Zakona o radu trebalo bi da se reši i umanjenje zarada prilikom odlaska na godišnji odmor, te isplata toplog obroka i regresa.
Dodaje da je aktuelni v.d. direktora UKC Niš dr Zoran Perišić do sada pokazivao razumevanje za ovakve i slične sindikalne zahteve.
Dr Dragan Milić, direktor Klinike za kardiohirurgiju UKC Niš, koji je ovih dana prozvao sindikate da reaguju na pogrešno obračunate zarade zbog sistema „Iskra“ i druge probleme u zdravstvu, ocenjuje da su oni „partneri vlasti“.
„Sindikati zdravstva u UKC Niš, ali i u Srbiji jesu partneri vlasti, a ne zastupnici interesa radnika. Zato se i desila ’Iskra‘ koja je brutalno oštetila zdravstvene radnike. Na to su morali da reaguju sindikati a nisu. Sitni lični benefiti su postali važniji od opšteg interesa“, kaže on za Danas.
Dr Milić, inače osnivač istoimene grupe građana i Pokreta za decentralizaciju Srbije, koji nastupaju kao opozicija, podseća da je vlast pre nekoliko dana „uz fanfare i dobošare saopštila da se vratilo šest lekara iz inostranstva u Srbiju“.
„Ali, nisu nam rekli da je samo ove godine Srbiju napustilo 399 lekara. Fantastičan nebeski rezultat Ministarstva zdravlja i Republike Srbije da vrate šest, a oteraju 399 lekara. Dakle, u minusu smo 393 lekara samo za ovu godinu. Ovakav minus u broju lekara samo za jednu godinu ova nesposobna vlast bi anulirala za 65,5 godina ili 2090. godine. Šarene laže vlasti postaju sve šarenije i providnije, a razaranje zdravstvenog sistema se bez milosti nastavlja“, kaže on.
U dve najveće zdravstvene ustanove u Nišu radi oko 4300 radnika- u UKC više od 3000, a u Domu zdravlja, inače najvećem u Srbiji- bezmalo 1300.
Na čelu ovih ustanova su dr Perišić, odnosno dr Milorad Jerkan, koji su bili ili jesu funkcioneri SNS, iako Zakon o zdravstvenoj zaštiti predviđa da za direktora zdravstvene ustanove može biti imenovano samo lice koje „nije član organa političke stranke“.
U javnosti je više puta ukazivano na masovno partijsko zapošljavanje u niškom zdravstvu.
„I mi imamo granicu“: Popović Nikolić na studentskom protestu
„Naš rad je za vašu dobrobit, ali i mi imamo granicu. Mi držimo sistem na nogama, a on nas na kolenima, a kad je zdravstvo na kolenima, svi smo na ivici. Ako mi stanemo, staje i zdravlje. Zato smo istrajni u borbi. Živela omladina, živeli studenti, živeli svi koji su za bolje i svetlije sutra“, rekla je Jelena Popović Nikolić sinoć na studentkom protestu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.